Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Nisan Ayı çevrimiçi etkinlikleri

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık bu bahar da sanatseverleri sanat ve edebiyatla sanal dünyada buluşturmaya devam ediyor. Bu hafta internet üzerinden canlı yayınlanacak etkinliklerde 21 Nisan Çarşamba günü Anadolu Uygarlıkları Konferansı’nda Likya uygarlığının anıtsal kaya mezarları konuşulacak.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Nisan Ayı çevrimiçi etkinlikleri

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle düzenlenen etkinlikler kapsamında ise 23 Nisan Cuma günü, yayımlandığından bu yana 75 yılı geride bırakan Doğan Kardeş dergisi ve çocuk yayıncılığı, 25 Nisan Pazar günü ise J.K. Rowling’in çocuklar için yazdığı son kitabı Ickabog  konuşulacak.

 

 

21 Nisan 2021, Çarşamba

Anadolu Uygarlıkları Konferansları                                                                                                      
“Likya’nın anıtsal kaya mezarları”

Konuşmacı: Zeynep Kuban

Moderatör: Nihat Tekdemir
18:00
Yapı Kredi Kültür Sanat - YouTube

 

Tüpraş ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliğiyle 2011 yılında başlatılan “Anadolu Uygarlıkları” kitap serisi kapsamında düzenlenen Anadolu Uygarlıkları Konferansları devam ediyor. Yayımlanan kitaplardan yola çıkılarak düzenlenen konferanslarda, bu aydan itibaren Anadolu uygarlıklarının her birinin “kendilerine has” özelliklerinden biri mercek altına alınıyor.  Anadolu’da kurulmuş uygarlıkların her birinin getirdiği yenilikler ve bıraktığı izler, bugün hâlâ gündelik yaşamda varlığını sürdürmektedir. Anadolu kültürünün temelini oluşturan uygarlıkların “özgün” yanlarının ele alınacağı konferansların ilkinde, Likya Uygarlığı üzerine yapılan çalışmalarda “özel Likyalı” bir unsur olarak ele alınan Likya kaya mezarları ele alınacak. Finike yakınlarında bulunan Limyra Antik kentinde beş nekropol alanında günümüze dek ulaşmış yüzlerce mezar yer almaktadır. MÖ 4. yüzyılın başlarından itibaren yapılmaya başlanan kaya mezarı ve lahitlerden oluşan bu büyük mezarlık alanları genel olarak çok görkemli değildir ancak Myra veya Xanthos'ta bulunan mezarların yanında sayıca Lykia'daki en geniş nekropollerdendir.

 

"Anadolu Uygarlıkları" serisinden yayımlanan Lukka’dan Likya’ya Sarpedon ve Aziz Nikolaos’un Ülkesi kitabından yola çıkılarak hazırlanan konferansta, dizinin editörü Nihat Tekdemir moderatörlüğünde, kitabın yazarlarından Prof. Dr. Zeynep Kuban konuk olacak. Anıtsal Likya kaya mezarlarının ele alınacağı konferansta bu anıtların kent yaşamına, sahiplerinin zevklerine ve gömü geleneklerine dair verdikleri ipuçları değerlendirilecek. Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.

 

 

 

23 Nisan 2021, Cuma

Doğan Kardeş ve Çocuk Yayıncılığı
Doğan Kardeş ile büyümek”

Konuşmacılar: Tuğba Çelik Korat, Ilgım Veryeri Alaca, Doğan Gündüz
18:00

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık - YouTube

                                                                                

Doğan Kardeş dergisi ilk kez 23 Nisan 1945 tarihinde Yapı ve Kredi Bankası’nın desteğinde Şevket Rado ve Vedat Nedim Tör tarafından çıkartılmaya başlanmıştır. 1988 tarihinde yayınına son verilmesine kadar geçen 33 yılda çocuk dergiciliğinde bir efsane haline gelmiş ve 4-5 kuşak boyunca çocukların anılarında derin izler bırakmıştır. Yarım asra yakın bir zaman boyunca çocukların dünyasında samimiyetiyle en yakın dostları olarak yer edinen Doğan Kardeş'te, Suna Kan’dan İdil Biret’e, Coşkun Aral’dan Pınar Kür’e, Talât Sait Halman’ dan Garo Mafyan’a kadar günümüzün birçok ünlü isminin yazıları, çizimleri, mektupları ve başarıları yer aldı.

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle, yayımlandığından bu yana 75 yılı geride bırakan Doğan Kardeş’i “dünün çocukları” ile birlikte yeniden hatırlıyoruz. Yazar Doğan Gündüz, Akademisyen Doç. Dr. Tuğba Çelik Korat ve akademisyen Doç. Ilgım Veryeri Alaca, Doğan Kardeş ve çocuk yayıncılığını ele alacak. Çocuk yayıncılığının önemi ve nasıl ele alınması gerektiğine dair örneklerin de tartışılacağı söyleşide ayrıca “Doğan Kardeş ile büyüyen”lerden Coşkun Aral, Oya Baydar, Neveser Aksoy ve Uğur VardanDoğan Kardeş ile tanışmalarını ve Doğan Kardeş'in kendileri için anlamını anlattıkları videolarıyla katkıda bulunacaklar. Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.

 

 

 

25 Nisan 2021, Pazar

“Ickabog’u Resimleyen Çocuklar”

Moderatör: Çiğdem Odabaşı

Konuşmacılar: Irmak Çağlar, Deniz Korkmaz, Elvin Zeynep Çevlik, Ceren Daştan, Mira Korçak, Rüzgar Toprak Arslan, Zeynep Nisa Topal, Ahu Dila Şimşek
13:00

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık - YouTube

                                                                                

Ickabog, J.K. Rowling’in on yılı aşkın bir süre önce kendi çocukları için kaleme aldığı özgün bir masal. Pandemi sırasında Rowling bu hikâyesini tüm çocuklar ve aileleri ile paylaşmaya karar verdi. Okurlarını da bu nefes kesici maceranın bir parçası olmaya davet etti.
 

Ickabog hikâyesi iki ay boyunca her gün, bölümler halinde YKY’nin internet sitesinde yayınlandı. Hikâyenin yayınlandığı süre boyunca, hikâyeyi okuyan çocuklar yaptıkları resimleri Yapı Kredi Yayınları’nın düzenlediği resim yarışmasına gönderdi. Ickabog Resim Yarışması’na katılan yüzlerce resim arasından seçilen toplam 34 resim Ickabog'un Türkçe baskısında yerini aldı. Böylece J.K. Rowling’in yeni kitabı Türkiye’den genç sanatçıların özgün resimleriyle okurla buluştu.
 

Ickabog Resim Yarışması’nı kazanarak, kitapta resimleri yer alan sekiz çocukla 23 Nisan vesilesiyle, bir araya geliyoruz. Yaratıcı Drama eğitmeni Çiğdem Odabaşı’nın moderatörlüğüyle düzenlenen söyleşilerde, çocuklarla hem çok sevdikleri bir yazarın kitabında yer almanın heyecanını paylaşıyor ve hem de resimleriyle renklendirdikleri Ickabog üzerine konuşuyoruz. Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiyi buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden izleyebilirsiniz.

 

Yayın Tarihi: 20 Nisan 2021 Salı 18:00 Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2021, 13:11
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26