Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Kasım ayı etkinlikleri

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Kasım ayı etkinliklerinde 14 Kasım Pazartesi günü Yapı Kredi Kültür Sanat’ta sürmekte olan “Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet” sergisi kapsamında yapılan Sanatçı Konuşmaları var.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Kasım ayı etkinlikleri

Etkinliğin konuğu sanatçı Mustafa Emin Büyükcoşkun.
16 Kasım Çarşamba günü yapılacak Bilim Akademisi Konferansları kapsamında ise bu kez Yeni Enfeksiyonlar ve Türkiye’deki Bilimsel Olanakları konuşulacak. Prof. Dr. Önder Ergönül, bu yönde yapılan çalışmaları ve geleceğe yönelik hazırlıkları sunmak ve tartışmak üzere Loca’da bilim meraklılarıyla bir araya gelecek.

 

Mustafa Emin Büyükcoşkun       

Sanatçı Konuşmaları

14 Kasım Pazartesi

19:00

Yapı Kredi Kültür Sanat - Instagram

 

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta sürmekte olan “Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet” sergisi sanatçıları Instagram’da sanatseverlerle buluşuyor. Moderatörlüğünü serginin küratörü Didem Yazıcı’nın üstlendiği canlı yayınlanacak söyleşi dizisinde sergi sanatçıları Yapı Kredi Kültür Sanat’ın instagram hesabına konuk oluyor. Didem Yazıcı serginin kavramsal çerçevesini ve üretim sürecini anlatırken sanatçılar hayat, ölüm, aşk ve adalet kavramlarını sergilenen eserlerinden yola çıkarak ve günümüz dünyasında yaşanan sorunlardan hareketle ele alıyor. Sevgi ve umut dolu, adil bir dünyayı birlikte düşleyebilmek için umudun nasıl inşa edileceğine dair fikirlerini paylaşıyor.

 

14 Kasım Pazartesi saat 19:00’da yapılacak etkinliğin konuğu sanatçı Mustafa Emin. Mustafa Emin Büyükcoşkun’un Tekerrür (2015-devam ediyor) isimli fotoğraf yerleştirmesi Galatasaray Meydanı’nda 27 Mayıs 1995’ten beri düzenlenen ve 25 Ağustos 2018’deki 700. Buluşmadan bu yana yasaklı olan Cumartesi Anneleri / İnsanları oturma eylemlerini merkezine alıyor. Galatasaray Meydanı’na bakan sergi salonuna bu eseri kurmak zaman, mekân ve bağlam açısından önem taşıyor. Büyükcoşkun beraber nöbet tuttuğu kayıp evlatları için sessizce oturan anneleri fotoğraflayıp bu fotoğrafları duvara asmak yerine onları en yalın haliyle heykelleştiriyor. Yansıtılan dijital imgeler mekân algısını derinleştirirken kullanılan kâğıdın kırılganlığı ve transparanlığı konunun en insani yönünü vurguluyor.

 

Mustafa Emin Büyükcoşkun, Karlsruhe ve İstanbul’da yaşayan ve çalışan bir sanatçı ve film yapımcısıdır. Film, fotoğraf, heykel ve performans ile çalışır. Sanat pratiği, eylemlilik ve gerçeğin medya altyapılarında, özellikle de siyasi ses alanlarında potansiyeli ortaya çıkarışı üzerine odaklanır. Film sektöründe yönetmen ve asistan olarak çalışmasının ardından, güncel sanat pratiği durağan ve hareketli görüntülerin arasında geziniyor, meta-anlatıların yapısökümü ve hem teatral ortamda hem de daha geniş bir kapsamda geleneksel tarih yazım pratiklerinin dekolonize edilmesinden oluşuyor.  Boğaziçi Üniversitesi'nde Tarih bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan sonra Karlsruhe Sanat ve Tasarım Üniversitesi’nden (HFG Karlsruhe) Medya Sanatları diploması aldı. Halen bu üniversitenin Açık Kaynak Merkezi'nde arşiv küratörü olarak çalışıyor. Şu sıralar Hollanda'da Jan van Eyck Academie'de misafir sanatçı programında yer alan Büyükcoşkun, ‘90’lı yıllarda ortaya çıkan neoliberal şiddeti belgeleyen video arşivlerin, nasıl bir çoklu disiplinli, kollektif metodoloji ile açılabileceğine odaklanıyor

 


                                                  

Bilim Akademisi Konferansları 
Yeni Enfeksiyonlar ve Türkiye’deki Bilimsel Olanaklar

Konuşmacı: Önder Ergönül
16 Kasım 2022

18:30

Loca

 

Pandeminin bittiği henüz ilan edilmedi ama önemli ölçüde kontrol altına alındı. Pandeminin en hızlı olduğu dönemlerde, bizler için çok öğretici olacağını, bu felaketten gelecek için yararlanacağımızı düşünüyorduk. Gerçekten böyle mi oldu? Sonraki enfeksiyonlara hazır mıyız? Önümüzdeki süreçte hangi enfeksiyon ajanlarının salgın yapacağı düşünülüyor?
Prof. Dr. Önder Ergönül, bu yönde yapılan çalışmaları ve geleceğe yönelik hazırlıkları sunmak ve tartışmak üzere Loca’da bilim meraklılarıyla bir araya geliyor. Bilim Akademisi Konferansları kapsamında 16 Kasım Çarşamba günü gerçekleşecek sunum, gelecek çalışmalar açısından aydınlatıcı ve yol gösterici olacak.

 

Ergönül, pandemi sürecinde Lancet Komisyonu tedavi ve aşılar grubu üyesi olarak çalıştı. Koç Üniversitesi İş Bankası Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi (KUISCID) kurucu direktörü ve Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı’dır. Etkinlik herkese açık ve ücretsizdir.

 

 

 

 

YORUM EKLE