Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Ekim ayı etkinlikleri

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Ekim ayı etkinliklerinde 15 Ekim Cumartesi günü “Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet” sergisi kapsamında bir atölye yapılacak.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Ekim ayı etkinlikleri

Sanatçı ve aktivist İbrahim Arslan’ın yönettiği Anıları Canlı Tutma Mücadelesi atölyesinde sanatçı, 1980'lerden bu yana Almanya’da ırkçılığa maruz kalanların bakış açısına odaklanan bir sunum yapacak.

 15 Ekim 2022 Cumartesi                                       

Anıları Canlı Tutma Mücadelesi

Atölye yürütücüsü: İbrahim Arslan

14:00

Loca

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta süren “Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet” sergisinde yer alan işlerden biri, Berlin’de yaşayan sanatçı Jasper Kettner’in Hamburg’da yaşayan aktivist İbrahim Arslan ile birlikte ürettiği “Die Angehörigen / Akrabalar” (2019) adlı fotoğraf serisi. İnsanları rakamlara indirgeyerek anonimleştiren ve kurbanlaştıran bir yaklaşım yerine her birinin bireysel öyküsünü vurgulayan bir bakış açısı öneren fotoğraflarda gördüğümüz kişilerin ortak özelliği, yakınlarının Almanya'da neo Naziler tarafından katledilmiş olması. Bu işten hareketle düzenlenen atölyede İbrahim Arslan, 1980'lerden bu yana Almanya’da ırkçılığa maruz kalanların bakış açısına odaklanan bir sunum yapacak.

İbrahim Arslan, 1992'de Mölln'deki ırkçı kundaklama saldırılarından sağ kurtulan mağdurlardan biri. Almanya'daki okullarda öğrencilere mağdurların bakış açısını gösteren eğitimler veriyor. Almanya’da ırkçı saldırılarda ölenler için resmi kurumların düzenlediği anma törenlerinin yerini mağdurların düzenlediği törenlerin alması için çaba gösteriyor. Mağdurların anıları canlı tutmak için verdikleri mücadeleye dikkat çekiyor.

Yaklaşık 3 saat süren etkinlik, herkesin katılımına açık ve ücretsizdir.

YORUM EKLE