Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Ekim ayı çevrimiçi etkinlikleri devam ediyor

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık bu sonbaharda da sanatseverleri sanat ve edebiyatla sanal dünyada buluşturmaya devam ediyor.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Ekim ayı çevrimiçi etkinlikleri devam ediyor

 

27 Ekim 2020 Salı – Canlı Söyleşi

Yazıyla Geçen 10 Yılın Ardından “Geçen 10 yıl ve devamında”
Yazar Kerem Işık, yazarlıkta 10. yılını, Dünyanın Güçlü Tarafı adlı ilk romanıyla taçlandırıyor. Okuru “gerçek hayat” adı verilen yapının hatırlama ve unutuşla ilişkisi üzerinde düşünmeye çağıran bu kitabında yazar; “Geçmişe karışan hayat yekpare bir blok mudur, bellek ölümcül oyunlar mı oynar, kişi kendi geçmişini yeniden inşa ederse geleceği de değişebilir mi, yoksa insan yazgısı karşısında büsbütün çaresiz midir?” diye soruyor.

 

YKY tarafından yayımlanan öykü kitaplarının ilki olan Aslında Cennet de Yok, yaşamın olağan akışı içinde göremediğimiz ayrıntıların sıradışılığını ele veriyordu. İkinci kitabı Toplum Böceği, topluma uyumlu birey yetiştirme, kariyer yapma, mutluluk arayışı karşısında cinnet eşiğinde dolaşan bireyin küçüldükçe küçülen böceksi yaşamını odağa alan öykülerden oluşuyordu. Üçüncü kitabı Iskalı Karnaval’da da yine yaşanırken ıskalanmış hayatlara dalıyordu. 27 Ekim Salı günü saat:18:00’da İnternet üzerinden canlı yapılacak olan etkinlikte yazar Kerem Işık ve editörü Fahri Güllüoğlu, yazarlık ve yazarı besleyen okurla ilişkileri ele alarak, insanın sıradışı sıradanlığı üzerine bir sohbet yapacak. Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşi, Yapı Kredi Kültür Sanat’ın YouTube kanalı üzerinden izlenebilir.

 

 

 

31 Ekim 2020 Cumartesi – Canlı Etkinlik
Çocuklar için Karagöz: “Karagöz Karakterleri Yaratmak”                                       

 

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta devam eden Karagözüm İki Gözüm sergisi kapsamında çocuklar Karagöz’ün dünyasıyla yakından tanışıyor. Çocuklara Karagöz’ün renkli dünyasını tanıtmak amacıyla düzenlenen etkinliklerde, çocuklar Geleneksel Türk Gölge Tiyatrosu’nun bu en önemli figürünü öğrenerek, birbirinden renkli hikâyeleri ve karakterleri yakından tanıma fırsatı buluyorlar.

31 Ekim Cumartesi günü saat: 12:00’da İnternet üzerinden canlı yapılacak etkinlikte

Karagöz Oynatıcısı Cengiz Özek çocuklara Karagöz figürlerinden hareketle gölge kuklası yapmayı gösterecek. Kendi figürlerini yaparak, kendi hikâyelerini oluşturma fırsatı bulacak olan çocuklar atölye sonunda, perdelerini kurup evde oynatabilecekleri bir Karagöz oyununa sahip olacaklar. Bölüm sonunda o içeriğe özel olarak hazırlanan sorularla öğrendiklerini pekiştirecekler.
 

 

 

YORUM EKLE

banner36