Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Ekim ayı çevrimiçi etkinlikleri başladı

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık bu sonbaharda da sanatseverleri sanat ve edebiyatla sanal dünyada buluşturmaya devam ediyor.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Ekim ayı çevrimiçi etkinlikleri başladı

İnternet üzerinden canlı yayınlanacak etkinliklerde 13 Ekim Salı günü Sanatçı Deniz Gül’ün Meydan Sergisi, 14 Ekim Çarşamba günü Assurlular ve 16 Ekim Cuma günü ise Çocuk Kitabı Resimlemek konuşulacak.

13 Ekim 2020 Salı – Canlı Söyleşi

Sergi Konuşmaları: “Meydan’da buluşma”


Yapı Kredi Kültür Sanat, yeni sezonda açtığı sergileri, çevrimiçi etkinliklerle farklı konuklarla ele almaya devam ediyor. Yapı Kredi Kültür Sanat 2. Katta açılan Deniz Gül’ün “Meydan” sergisi, sanatçının sokakta olmaya ve mekânları duyumsamaya dair önerilerinden yola çıkıyor. “Meydan” kelimesinin “alan, bulunulan yer ve çevresi, ortalık, karşılaşma yeri, imkân, vakit, oyun yeri, göz önü, çağrı yeri, açık yer, kavuşulan yer, görünülen, gösterilen” gibi karşılıklarını içeren sözlük anlamlarından ilhamla hazırlanan “Meydan", bir arada yaşamanın izleriyle yazılmış kent mekânlarında ve meydanlarda, mesafelere, yakınlıklara ve birbirine temas eden öğelere bakıyor. 13 Ekim Salı günü saat 17:00’da Yapı Kredi Kültür Sanat’ın YouTube kanalından canlı yayınlanacak söyleşide Levent Erden ve Deniz Gül, sanatçının son dönem çalışmalarını bir araya getiren sergi üzerine bir söyleşide bir araya geliyor. Söyleşi herkesin katılımına açık ve ücretsizdir.

14 Ekim 2020 Çarşamba – Canlı Söyleşi
Anadolu Uygarlıkları Konferansları: “Assurlular Dicle’den Toroslar’a Tanrı Assur’un Krallığı”  

 

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın, internet üzerinden canlı düzenlenen Anadolu Uygarlıkları Konferans serisi, yeni konular ve konuklarla devam ediyor.  Tüpraş-YKY işbirliğiyle hazırlanan “Anadolu Uygarlıkları Kitap Serisi”, Anadolu’nun köklü tarihine dair kapsamlı bir külliyat sunuyor. Anadolu’da yaşamış medeniyetlere dair en güncel araştırmaları bir araya getiren ve toplam 12 kitaptan oluşan seriden bugüne kadar 8 kitap yayımlandı. Projenin hayata geçirilmesinden dokuz yıl sonra kitaplar, daha geniş bir okur kitlesinin de yararlanması için yeni bir tasarım ve güncellenen içerikleriyle yeniden yayımlanıyor. Anadolu Uygarlıkları Konferansları’nın 14 Ekim Çarşamba günü saat: 18:00’da Yapı Kredi Kültür Sanat’ın YouTube kanalından canlı yayınlanacak bu bölümünde Assurlular Dicle’den Toroslar’a Tanrı Assur’un Krallığı kitabından yola çıkılarak Assur Krallığı ele alınıyor. Yapı Kredi Müzesi Müdürü Nihat Tekdemir’in moderatörlüğünde ve kitabın editörleri Prof. Dr. Kemalettin Köroğlu ve Doç. Dr. Selim Ferruh Adalı’nın katılımıyla yapılacak söyleşide, ilk uluslararası organize ticareti başlatan ve bütün günlük ve ticari faaliyetlerini tabletlere yazdıran tüccarlar ile sonraki binyılda sarp yamaçlara kabartmalarını yaptıran Assurlu kralların hikâyesi ele alınacak. Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiyi  Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden izleyebilirsiniz.

16 Ekim 2020 Cuma – Canlı Yayın

Bakmak, Dinlemek, Okumak: “Çocuk Kitabı Resimlemek”

“Bakmak Dinlemek Okumak” söyleşilerinde bu haftanın konukları geçtiğimiz günlerde çizimleriyle Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenen yarışmada Ulusal Çocuk Kitabı İllüstrasyonu dalında ödül alan illüstratörler Ayşe İnan ve Buket Topakoğlu. Resimleriyle çocukların hayal dünyalarını renklendiren her iki illüstratör de Annemin Çantası, Babamın Battaniyesi, Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kız’dan?, Üç Kedi Bir Dilek vb. kitapların

müthiş metinlerine hayat verdi. 16 Ekim Cuma günü saat: 19:00’da Yapı Kredi Yayınları’nın Instagram hesabı üzerinden canlı yayınlanacak söyleşide resimledikleri çocuk kitaplarından metinlerle ve yazarlarla olan ilişkilerine, yaratım süreçlerinden resimlemede kullandıkları tekniklere ödüllerle taçlanan illüstratörlük serüvenleri konuşulacak. Yaratıcı Drama Eğitmeni Çiğdem Odabaşı soruyor, Ayşe İnan ve Buket Topakoğlu yanıtlıyor.

YORUM EKLE

banner36