Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Aralık ayı etkinlikleri

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Aralık ayı etkinlikleri, 2 Aralık Cuma günü Loca’da yapılacak olan “Nâzım Hikmet, İdeoloji, Yeniden Yazmak” etkinliği ile başlıyor. Moderatörlüğünü İshak Reyna’nın yapacağı söyleşide yazar Erkan Irmak, Nâzım Hikmet’le ilgili edebi çalışmalar alanında çok önemli bir eksikliği gideren Kayıp Destan’ın İzinde – Nâzım Hikmet, İdeoloji ve Yeniden Yazmak kitabını anlatacak.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Aralık ayı etkinlikleri

2 Aralık 2022 Cuma
Nâzım Hikmet, İdeoloji, Yeniden Yazmak
Konuşmacı: Erkan Irmak
Moderatör: İshak Reyna
Saat: 18:30
Loca

 Kuvâyi  Milliye ve Memleketimden İnsan Manzaraları, Nâzım Hikmet’in en bilinen ama aynı zamanda yönlendirilmiş ve önyargılı okumalara en çok maruz kalan metinleri. Bu iki eserin tarihçesi;  yazılış motivasyonları ve süreçlerinin iç içe geçmesi, yazılışlarından çok sonra yayımlanmaları ve yazarın metinler üzerinde sürekli değişikliğe gitmesi nedeniyle oldukça karmaşık bir hâl aldı. Üstelik bu eserler zaman içinde kendi mitlerini yarattı ve kendi hayran kitlelerine, ideolojik takipçilerine ya da reddedicilerine kavuştu. Buna karşın, bu iki önemli metnin yazılış ve yayımlanış süreçleri hakkında derli toplu bir kaynağa ulaşmak yakın zamana kadar mümkün değildi.
Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Kayıp Destan’ın İzinde – Nâzım Hikmet, İdeoloji ve Yeniden Yazmak adlı kitabıyla Erkan Irmak, bu boşluğu doldurmayı amaçlıyor. Kuvâyi Milliye’nin Memleketimden İnsan Manzaraları’na uzanan yolculuğunu anlatan Irmak, eserlerin yazılış ve yayımlanma süreçlerini, Türkiye’deki rejim ve tarih anlayışıyla ilişkilerini, okur tarafından alımlanışlarını ve tür olarak konumlarını tartışıyor. 2 Aralık Cuma günü saat: 18:30’da Loca’da yapılacak, moderatörlüğünü İshak Reyna’nın yapacağı söyleşide Erkan Irmak, Nâzım Hikmet’le ilgili edebi çalışmalar alanında çok önemli bir eksikliği gideren kitabını anlatacak. Etkinlik herkese açık ve ücretsizdir. Kapılar etkinlikten yarım saat önce açılır.

 

Yayın Tarihi: 29 Kasım 2022 Salı 11:00
YORUM EKLE

banner19

banner36