Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Aralık Ayı Etkinlikleri: Bu Hafta Ajandada Neler Var?

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın bu hafta yapılacak olan etkinliklerinde 21 Aralık Salı günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü Beyoğlu-Senin etkinlikleri kapsamında müzik tarihçisi ve yazar Murat Meriç, Loca’nın konuğu oluyor.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Aralık Ayı Etkinlikleri: Bu Hafta Ajandada Neler Var?

23 Aralık Perşembe günü “Çağdaş Edebiyatta İnsanın Halleri” başlıklı dizide ise bir başyapıt olarak değerlendirilen “Cassandra Düğünde” romanı konuşulacak.   "BURASI'nın Hikâyesi" dizisinin 24 Aralık Cuma günü saat: 17:00’da yayımlanacak yedinci videosu da Gökçen Erkılıç’ın sergide yer alan “Bu bir çizgi değildir” adlı videosuna ayrıldı.

21 Aralık Salı
Şarkılarla Beyoğlu Tarihi/ Söyleşi                                                                             

 

21 Aralık Salı günü saat: 18:30’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü Beyoğlu-Senin etkinlikleri kapsamında müzik tarihçisi ve yazar Murat Meriç, Loca’nın konuğu oluyor. #Hatırlayan ve #Yaratıcı Beyoğlu temaları altında düzenlenen söyleşide Beyoğlu’nun tarihi, değişimi ve bugünkü durumu şarkıların, yolu buradan geçen müzisyenlerin ve Beyoğlu'ndaki müzikli mekanların izini sürerek keşfedilecek. Etkinlik, Yapı Kredi Kültür Sanat’ın desteğiyle gerçekleşiyor. Etkinlik aynı zamanda Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalından canlı yayımlanacak.

 

 

23 Aralık 2021 Perşembe

Çağdaş Edebiyatta İnsanın Halleri/Söyleşi

Cassandra Düğünde

 

Yayınlandığı 1962 yılından bu yana edebiyat eleştirmenleri tarafından bir başyapıt olarak değerlendirilen “Cassandra Düğünde”, trajikomik bir kısa roman. ABD’li yazar Dorothy Baker romanda kimlik, bireyin kendi kimliğini kurma çabası, evlilik kurumu, aile gibi temalar çevresinde gelişen bir kurgu inşa etmiş. Cassandra, adının Yunan mitolojisinden gelen anlamına uygun biçimde, ikiz kız kardeşi Judith’in düğününe gelerek gelecekte başlarına gelebilecek olumsuz gelişmeleri dillendirilen, çevresinde olup bitenleri olumlamaktan çok olumsuzlayan antipatik bir roman kahramanı. Cassandra’nın sesinde somutlaşan ötekinin sesi, romanda toplumun aile gibi yerleşik değerlerini ve birey olmanın anlamını sorguluyor.
23 Aralık Perşembe günü saat: 18:30’da Loca’da yapılacak olan “Çağdaş Edebiyatta İnsanın Halleri” başlıklı dizide Fatma Zeynep Bilge ve Gökçen Ezber, Cassandra’nın sorgulayıcı tavrı, sorguladığı değerler ve romanın yazarı Dorothy Baker üzerine konuşacaklar. Etkinlik eşzamanlı olarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalından canlı yayımlanacak.


24 Aralık 2021 Cuma
BURASI’nın Hikâyesi/Sergi söyleşileri
Gökçen Erkılıç anlatıyor

İstanbul'a kent ve ekoloji ilişkisi çerçevesinden bakmaya davet eden "BURASI" sergisinin güncel sanatçıları kendi yapıtlarını anlatıyorlar. İşlerinin ardında yatan fikri, bu fikre esin veren mekân, olay ya da olguları, üretim süreçlerini ve yapıtlarının sergiyle ilişkisini izleyiciyle paylaşıyorlar. İstanbul, her birinin yapıtında farklı bir hikâyeyle "BURASI" olarak karşımıza çıkıyor. "BURASI'nın Hikâyesi" dizisinin 24 Aralık Cuma günü saat:17: 00’da yayımlanacak yedinci videosu Gökçen Erkılıç’ın sergide yer alan “Bu bir çizgi değildir” adlı videosuna ayrıldı. Erkılıç; İstanbul’un kıyı çizgilerine bakarak su ve karanın arasında kalanları ve bu iki dünya arasında pek de sabit olmayan akışlarla şekillenen peyzajları, mekânları, coğrafyaları irdeliyor.

YORUM EKLE

banner36