banner17

Uluslararası Zeytin Dağı Barış Ödülleri Sahiplerini Buluyor

Kudüs Platformu tarafından ihdas edilen ve Cumhurbaşkanlığının yüksek himayesinde verilen Uluslararası Zeytin Dağı Barış Ödülleri 7 Mayıs’ta sahiplerini buluyor.

Uluslararası Zeytin Dağı Barış Ödülleri Sahiplerini Buluyor

Kudüs Platformu tarafından ihdas edilen ve Cumhurbaşkanlığının yüksek himayesinde verilen Uluslararası Zeytin Dağı Barış Ödülleri 7 Mayıs’ta sahiplerini buluyor.

Ödüller, Kudüs ve çevresinde barışın yeniden tesisine katkıda bulunmak adına, İrfandan Medeniyete Derneği’nin çatısı altında bulunan Kudüs Platformu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle verilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın da katılımıyla Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapılacak tören 7 Mayıs Pazartesi günü saat 11.00'de başlayacak.

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek ödül töreninde Filistin'in bağımsızlık mücadelesini çizgileriyle ve Hanzala karakteriyle tüm dünyaya duyuran Naci el Ali'ye, Endonezya’da Filistinli kadınlara ve Çocuklara yönelik çalışmalar yapan Adara Relief International adlı sivil toplum örgütünün kurucusu aktivist Noor Fitri’ye, 10 yaşından itibaren kalbi mazlumlar için çarpan ve 24 yaşındayken İsrail devleti görevlilerince zırhlı buldozerle ezilerek katledilen Rachel Corrie’ye ve Batı Şeria'daki insan hakları ihlallerine yönelik farkındalığı artırmak için ülkesi İsveç'ten Kudüs'e 5.000 km'lik yürüyüş gerçekleştiren Benjamin Ladraa’ya Uluslararası Zeytin Dağı Barış Ödülü takdim edilecek.

Ayrıca 2014 yılında işgalci Yahudiler tarafından benzin içirilip yakılarak şehit edilen 16 yaşındaki Muhammed Ebu Hudayr'ın ailesi de konuklar arasında yer alacak.

Filistinlilerin 70 yıl önce İsrail Devleti'nin kurulması ile zorunlu göçe mecbur bırakıldığı 15 Mayıs'ın yıldönümüne günler kala verilecek ödüller, bölgede barışın tesisi için mücadele eden dünya vatandaşlarını onurlandırmayı ve bu yöndeki çalışmaları yüreklendirmeyi amaçlıyor.

“Sağduyunun İzinde” belgeseli de gösterilecek

Ödül töreninde ‘Sağduyunun İzinde’ belgeselinin ön gösterimi de gerçekleştirilecek. Belgesel, dünyaya Kudüs’ün son yüzyılını, insanî ve vicdani değerler üzerinden, objektif bir dille anlatmayı amaçlıyor.

Filistinli sanatçı Sena Musai'nin Filistin ezgilerinden oluşan konseriyle program sona erecek.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2018, 16:12
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20