Uluslararası Kudüs Sempozyumu

23-24 Eylül tarihleri arasında Uluslararası Kudüs Sempozyumu gerçekleştirilecek. Program açılışı, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda 09.30’da...

Uluslararası Kudüs Sempozyumu

Ümraniye Belediyesi, Burak Derneği ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi işbirliğiyle, 1516 yılının sonunda Osmanlı topraklarına katılan Kudüs’ün alanında uzman akademisyenler tarafından ele alınacağı “Uluslararası Kudüs Sempozyumu” (Dünü, Bugünü ve Yarını) düzenlenecek.

Son dönemlerde Kudüs’ün konumunun ve şehirde yapılan insan hakları ihlallerinin yeniden tartışılmaya başlamasının akademik düzeyde değerlendirilmesine ihtiyaç duyulmasına binaen planlanan sempozyumun, mukaddemen belirtilen amaçlar doğrultusunda gündem yaratması ve rehberlik sunması bekleniyor. Diğer taraftan Osmanlı Devleti’nin Kudüs’ün yönetimini ele almasının 500., İngilizlerin de Kudüs’ü işgalinin 100. ve Mescidi Aksa’nın işgalinin 50. yıldönümü olması da toplantıya mutena bir anlam katacak.

Sempozyum, yurtiçi ve yurtdışından alanında uzman katılımcıların iştirakleriyle 23-24 Eylül 2017 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek.

Sempozyum, açılış-kapanış ile birlikte toplamda 7 oturum halinde iki gün içerisinde gerçekleştirilecek.

Açılış oturumunun akabinde, programının uygun olması halinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla, Başbakanlık Osmanlı Arşivleri’nden çıkartılan arşiv vesikalarından tertip edilen “Osmanlı Arşivlerinde Kudüs” isimli bir sergi de açılacak.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2017, 11:31
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26