"Türkiye'nin Ruhu: Vefatının 42. Yılında Oğuz Atay"

20. yüzyıl Türk edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Oğuz Atay, vefatının 42. yılında, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleşecek bir panelle yeniden hatırlanıyor.

"Türkiye'nin Ruhu: Vefatının 42. Yılında Oğuz Atay"

Kısa hayatına sığdırdığı büyük eserler ile edebiyatımızda kalıcı bir imza bırakmış olan, Tutunamayanlar'ın unutulamayan kalemi Oğuz Atay'ın, sanatı, hayatı ve kişiliği üzerine sarf edilmiş düşünce çabalarının hülâsası hükmündeki "Türkiye'nin Ruhu: Vefatının 42. Yılında Oğuz Atay" paneli, Doğan Hızlan'ın oturum başkanlığı, Prof. Dr. Handan İnci, Necip Tosun ve Handan Acar Yıldız'ın sunumlarıyla gerçekleşecek.

16 Aralık Pazartesi günü saat 19.00'da Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleşecek olan anma panelinde, roman ve öykü yazarı olmasının yanında bir mühendis ve oyun yazarı olan ve 13 Aralık 1977'de, henüz 43 yaşındayken hayata vedâ eden büyük edebiyatçımız Oğuz Atay, edebiyatımıza damga vuran eserlerinin yanı sıra, sanatı ve hayatı arasındaki bağlar açısından irdelenecek; neticede büyük yazarımız adına farklı yönlerinin bir araya getirildiği bütünlüklü bir çalışma elde edilecektir.
 

Oğuz Atay Kimdir?
Oğuz Atay, 1934'te İnebolu'da doğdu. Ankara Maarif Koleji’ni, İTÜ İnşaat Fakültesi’ni bitirdi. 1960’ta İDMMA İnşaat -Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Tutunamayanlar’ı yayımlamasının (1971-1972) ardından, önemli bir tartışmanın odağına yer aldı. TRT 1970 Roman Ödülü’nü kazanan Tutunamayanlar’ı kısa bir süre sonra, 1973 yılında Tehlikeli Oyunlar adlı ikinci romanı izledi. Hikâyelerini Korkuyu Beklerken başlığı altında topladı. 1911-1967 arasında yaşamış hocası Prof. Mustafa İnan’ın hayatını romanlaştırarak Bir Bilim Adamının Romanı’nı yazdı. Oyunlarla Yaşayanlar adlı tiyatro eseri Devlet Tiyatrolarında sahnelendi. Atay 13 Aralık 1977’de, büyük projesi 'Türkiye’nin Ruhu'nu yazamadan hayata gözlerini yumdu.

YORUM EKLE

banner36