Türkçenin 14. Uluslararası Şiir Şöleni İstanbul’da yapılacak

Türkiye Yazarlar Birliği’nin ilkini 1992’de yaptığı Türkçenin Uluslararası Şiir Şölenlerinin on dördüncüsü 9 Haziran 2022 tarihinde İstanbul’da Atatürk Kültür Merkezi’nde başlayacak ve üç gün devam edecek.

Türkçenin 14. Uluslararası Şiir Şöleni İstanbul’da yapılacak

Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni Daimi Heyet Başkanı D. Mehmet Doğan’ın önderliğinde;  dünyanın dört bir yanından gelen şairlerin katılımı ile 2 yılda bir farklı ülkede gerçekleştirilen ve Türk dünyasının en büyük edebî organizasyonu olarak kabul edilen şölenin amacı: “Yaygın bir coğrafyada farklı lehçelerde zengin bir şiir varlığı ortaya koyan Türk dilli topluluklarının ortak bir dil ve edebiyat zemini oluşturmalarına hizmet etmek, edebiyat ve kültür adamları arasında mevcut diyaloğu daha da geliştirmek.”

Türkçenin şiir şöleni ilk olarak 1992 yılında Bursa ve Konya’da icra edildi, daha sonra Almatı/Kazakistan, Aşkabad /Türkmenistan, Girne/Kıbrıs, Strazburg/Fransa, Akmescid/Kırım, Üsküp/Kuzey Makedonya, Bakü /Azerbaycan, Prizren /Kosova, Kazan/Tataristan, Bişkek/Kırgızistan, Türkistan/Kazakistan’da yapıldı. 2019’da ise Edirne’den başlayıp, Gümülcine-İskeçe ve Kırcaali’de tamamlanmıştı.

Şimdi de vefatının 60. Yılı dolayısıyla Ahmet Hamdi Tanpınar’a ithaf edilen 14. şiir şöleni Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında gerçekleştirilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleşecek etkinlikte, katılımcılara her biri sanat eseri olan “iştirak beratı”, üç büyük şair adına Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni büyük ödülü verilecek: Bahtiyar Vahapzade, Ziya Paşa, ve  Sezai Karakoç.

Şiir şölenine yurt dışından katılacak şairler ve ülkeleri

  • Abdurrahman Deveci (Türkmen)
  • Sagyn Akmatbekova (Kırgızistan)
  • Altynbek Ismaılov (Kırgızistan)
  • Zhumabay Amıreyev (Kazakistan)
  • Eshkabıl Shukurov (Özbekistan)
  • Mohammad Jafarı Fard (İran)
  • Jasım Mohammedshareef Askar ( Irak)
  • Azız Nazmı Shakır ( Bulgaristan)
  • Zeynel Beksac (Kosova)
  • Seyhan Yakupı Bagdat (Makedonya)
  • Leyla Serıf Emin (Makedonya)
  • Amına Sıljak Jesenkovıc (Bosna-Hersek)
  • Eda Nour Intıze (Yunanistan)
  •  Aını Yımerenıjıang ( Uygur)
  • Zulfııa Khannanova (Başkurdistan)
  • Shamsııa Gatufovna Zıgangırova (Tataristan)
  • Ramız Hamzayev (Azerbaycan)        
  • Ibrahım Hacıyev (Azerbaycan)
  • Akıf  Xansultanlı (Türkmenistan)
  • Şirin Zaferyıldızı (Kıbrıs)
  • Ceyhan Özyıldız (Kıbrıs)

Türkiye’den katılacak şairler

  • Adem Turan
  • Ali Bal
  • Ali K. Metin
  • Ali Ural
  • Nazım Payam
  • Bestami Yazgan
  • Bilal Can
  • Ali Ayçil
  • Hasan Akçay
  • Şafak Çelik
  • Hüseyin Akın
  • Hüseyin Kaya
  • Mehmet Aycı
  • İbrahim Demirci
  • Mehmet C. Doğan
  • Mustafa Özçelik
  • Mustafa Uçurum
  • Nuray Alper
  • Nurullah Genç
  • Osman Özbahçe
  • Şakir Kurtulmuş
  • Şeref Akbaba
  • Yaşar Bedri Özdemir
  • Harun Yakarer
  • Meryem Kılıç
  • M. Sadi Karademir
  • Yusuf Dursun
  • Sümeyra Yaman
  • Ünsal Ünlü
  • Berat Bıyıklı
  • Seyfettin Ünlü
  • Bülent Tokgöz
  • Faysal Soysal
  • Mehmet Lütfi Şen
  • İdris Ekinci
  • Beşir Ayvazoğlu
  • Murat Soyak
  • Mehmet Faruk Habiboğlu
  • Akif Kuruçay
  • Sedat Yılmaz
  • Özgür Çoban
  • İlhan Kurt
  • Muhammed Hüseyin Özer
  • Mahmut Toptaşlı
  • Murathan Cila
  • Nurettin Durman

TÜRKÇENİN 14. ULUSLARARASI ŞİİR ŞÖLENİ PROGRAMI

9 HAZİRAN 2022 Perşembe

Birinci Gün Açılış Ve Şiir Fasılları

Yer: Atatürk Kültür Merkezi (Çok Amaçlı Salon)

Saat: : 14.00

Açış Konuşmacıları

Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni Daimi Heyet Başkanı D. Mehmet Doğan

TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan

Kültür Bakanı (Katılması halinde)

1.BAHTİYAR VAHABZADE ŞİİR FASLI

Yer: Atatürk Kültür Merkezi (Çok Amaçlı Salon)

Saat : 15.00-16.00

Ramız Hamzayev- Azerbaycan

Altynbek Ismaılov -Kırgızistan

Sagyn Akmatbekova Kırgızistan

Zhumabay Amıreyev- Kazakistan

Eshkabıl Shukurov-Özbekistan

Ceyhan Özyıldız- Kıbrıs

Metin Önal Mengüşoğlu Türkiye

Bestami Yazgan Türkiye

Hüseyin Akın Türkiye

Mehmet Aycı Türkiye

Nurullah Genç Türkiye

Beşir Ayvazoğlu Türkiye

Adem Turan Türkiye

Ali Ural Türkiye

Mehmet C. Doğan Türkiye

Nurettin Durman- Türkiye

Şairlere Berat Takdimi

2.ZİYA PAŞA ŞİİR FASLI

Yer: Atatürk kültür merkezi(Çok Amaçlı Salon)

Saat : 16.00-17.00

Mohammad Jafarı Fard-İran

Jasım Mohammedshareef Askar-Irak

Azız Nazmı Shakır - Bulgaristan

Zeynel Beksac- Kosova

Seyhan Yakupı Bagdat- Makedonya

Leyla Şerif Emin- Üsküp

Şirin Zaimağaoğlu -Kıbrıs

Mustafa Özçelik -Türkiye

Ali Ayçil -Türkiye

Osman Özbahçe -Türkiye

İbrahim Demirci -Türkiye

Nazım Payam -Türkiye

Ali K. Metin -Türkiye

Mehmet Kurtoğlu- Türkiye

Hasan Akçay -Türkiye

Yaşar Bedri Özdemir -Türkiye

Özcan Ünlü –Türkiye

Şadi Oğuzhan-Türkiye

Şairlere Berat Takdimi

10 HAZİRAN CUMA

İKİNCİ GÜN ŞİİR FASILLARI-ATÖLYELER

3. YUNUS EMRE ŞİİR FASLI

Yer Tarık Zafer Tunaya Tiyatro Salonu

Saat : 10.00 -10.45

Amına Sıljak Jesenkovıc- Bosna

Eda Nour Intıze -Yunanistan

Aını Yımerenıjıang-Uygur

Zulfııa Khannanova- Başkurdistan

Shamsııa Gatufovna Zıgangırova-Tataristan

Ibrahım Hacıyev- Azerbaycan

Akıf  Xansultanlı- Türkmenistan

Hüseyin Kaya- Türkiye

Mustafa Uçurum -Türkiye

Nuray Alper- Türkiye

Şakir Kurtulmuş- Türkiye

Şeref Akbaba -Türkiye

Ünsal Ünlü -Türkiye

Mehmet Soyak -Türkiye

Ali Bal -Türkiye

Tuba Kaplan- Türkiye

Şairlere Berat Takdimi

4. AHMET HAMDİ TANPINAR ŞİİR FASLI

Yer Tarık Zafer Tunaya Tiyatro Salonu

Saat : 10.45 -11.15

Bilal Can- Türkiye

Şeref Akbaba -Türkiye

Harun Yakarer -Türkiye

Meryem Kılıç- Türkiye

M. Sadi Karademir- Türkiye

Yusuf Dursun -Türkiye

Sümeyra Yaman -Türkiye

Berat Bıyıklı- Türkiye

Seyfettin Ünlü -Türkiye

Mahmut Bıyıklı -Türkiye

Bülent Tokgöz -Türkiye

Faysal Soysal- Türkiye

İdris Ekinci- Türkiye

M. Faruk Habiboğlu -Türkiye

Şafak Çelik-Türkiye

Şairlere Berat Takdimi

5. MEHMET ÂKİF ŞİİRİ FASLI

Yer Tarık Zafer Tunaya Tiyatro Salonu

Saat : 11.15- 12.00

Hayrettin Talay-Türkiye

Ercan Ata -Türkiye

Özgür Çoban -Türkiye

İbrahim Hakkı Gündoğdu -Türkiye

Hüseyin Özer- Türkiye

Mahmut Toptaşlı -Türkiye

Murathan Cila -Türkiye

Sedat Yılmaz -Türkiye

İlhan Kurt -Türkiye

Adem Kaya -Türkiye

Mehmet Lütfi Şen -Türkiye

Şairlere Berat Takdimi

ÖĞLEN ARASI (12.00-14.00)

6.SEZAİ KARAKOÇ ŞİİR FASLI

Yer Tarık Zafer Tunaya Tiyatro Salonu

Saat : 14.00-14.45

Ramız Hamzayev- Azerbaycan

Altynbek Ismaılov- Kırgızistan

Sagyn Akmatbekova -Kırgızistan

Zhumabay Amıreyev- kazakistan

Eshkabıl Shukurov-Özbekistan

Metin Önal Mengüşoğlu -Türkiye

Bestami Yazgan -Türkiye

Hüseyin Akın -Türkiye

Mehmet Aycı -Türkiye

Nurullah Genç -Türkiye

Adem Turan- Türkiye

Ali Ural -Türkiye

Mehmet C. Doğan- Türkiye

7. NECİP FAZIL ŞİİR FASLI

Yer: Tarık Zafer Tunaya Tiyatro Salonu

Saat. 14.45-15.15

Mohammad Jafarı Fard-İran

Jasım Mohammedshareef Askar-Irak

Azız Nazmı Shakır -Bulgaristan

Zeynel Beksac- Kosova

Seyhan Yakupı Bagdat- Makedonya

Leyla Şerif Emin- Üsküp

Mustafa Özçelik -Türkiye

Ali Ayçil -Türkiye

Osman Özbahçe -Türkiye

İbrahim Demirci- Türkiye

Nazım Payam- Türkiye

Ali K. Metin -Türkiye

Yaşar Bedri Özdemir- Türkiye

Ayşe Sevim- Türkiye

8. CAHİT ZARİFOĞLU ŞİİR FASLI

Yer: Atatürk Kültür Merkezi (Çok Amaçlı Salon)

Saat. 15.15-16.00

Ali Bal -Türkiye

Hayrettin Talay -Türkiye

Özgür Çoban -Türkiye

Mustafa Uçurum -Türkiye

İbrahim Hakkı Gündoğdu -Türkiye

Hüseyin Özer -Türkiye

Mahmut Toptaşlı- Türkiye

Murathan Cila- Türkiye

Sedat Yılmaz- Türkiye

İlhan Kurt -Türkiye

Adem Kaya -Türkiye

ŞİİR ATÖLYELERİ

1-İSTANBUL’UN ŞİİRİ, ŞİİRİN İSTANBUL’U

Yer Tarık Zafer Tunaya Tiyatro Salonu

Saat : 16.00-16.45

Nurullah Genç

Berat Bıyıklı

Nuray Alper

Mehmet Lütfi Şen

İstanbul Şiirleri Okuyacaklar

Sadi Karademir

Özgür Çoban

Bülent Tokgöz

2-EDEBİYAT DERGİLERİ VE ŞİİR

Yer Tarık Zafer Tunaya Tiyatro Salonu

Saat : 16.45-17.30

Ali Ural

Şeref Akbaba

Hüseyin Kaya

Yaşar Bedri Özdemir

Mehmet Can Doğan

Murat Soyak

Hüseyin Akın

Şakir Kurtulmuş

3-ŞİİR VE DİJTAL MECRA

Yer Tarık Zafer Tunaya Tiyatro Salonu

Saat : 17.30-18.15

Osman Özbahçe

Ali K. Metin

Bilal Can

Şadi Karademir

Şafak Çelik

11 HAZİRAN CUMARTESİ

ÜÇÜNCÜ GÜN BÜYÜK ÖDÜLLERİN VE KATILIM BERATLARININ TAKDİMİ

9- BAKİ ŞİİR FASLI

Yer Atatürk Kültür Merkezi (Çok Amaçlı Salon)

Saat: : 10.00-11.00

Ramız Hamzayev- Azerbaycan

Altynbek Ismaılov -Kırgızistan

Sagyn Akmatbekova Kırgızistan

Zhumabay Amıreyev- Kazakistan

Eshkabıl Shukurov-Özbekistan

Ceyhan Özyıldız- Kıbrıs

Mohammad Jafarı Fard-İran

Jasım Mohammedshareef Askar-Irak

Azız Nazmı Shakır - Bulgaristan

Zeynel Beksac- Kosova

Seyhan Yakupı Bagdat- Makedonya

Leyla Şerif Emin- Üsküp

Şirin Zaimağaoğlu -Kıbrıs

ÖDÜL VE BERAT TAKDİMİ

Yer: Atatürk Kültür Merkezi (Çok Amaçlı Salon)

Saat 11.00-12.00

Değerlendirme Toplantısı

D. Mehmet Doğan

Musa Kazım Arıcan

Metin Önal Mengüşoğlu

BÜYÜK ÖDÜLLER

Ziya Paşa Anısına

Sezai Karakoç Anısına

Bahtiyar Vahabzade Anısına

KAPANIŞ

Yayın Tarihi: 08 Haziran 2022 Çarşamba 13:00 Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2022, 13:09
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26