Türkçe'nin 11. Uluslararası Şiir Şöleni

11. Şiir Şöleni Tataristan’ın Kazan şehrinde 1 Ekim'de başlıyor.

Türkçe'nin 11. Uluslararası Şiir Şöleni

Türkiye Yazarlar Birliği tarafından ilki 1992 yılında Bursa’da yapılan “Türkçe’nin Uluslararası Şiir Şölen”lerinin on birincisi, Tataristan’ın başkenti Kazan’da yapılacak.

1-4 Ekim 2015 tarihlerinde Kazan’da yapılacak şölene Türkiye’den, Türk cumhuriyetlerinden ve dünyanın çeşitli ülkelerinden yüzün üzerinde şair katılacak. Daha önce gerçekleştirilen on şölenin tecrübesine sahip olan Şölen Daimi Heyeti, TYB Şeref Başkanı D.Mehmet Doğan’ın başkanlığında, şölenin programı, bütünleyici faaliyetler, yurt içinden ve yurt dışından katılacak şairler ve büyük ödüllerin tespiti gibi konularla ilgili çalışmalarını tamamladı.

Şölenle ilgili bilgi veren TYB Genel Başkanı Hicabi Kırlangıç, Türkiye Yazarlar Birliği yöneticilerinden, Türkiye’den katılacak şairlerden ve basın mensuplarından oluşan Türkiye heyetinin, 30 Eylülde Kazan’a hareket edeceğini bildirdi. Kazan şöleninde Tataristan’ın ünlü şairi Abdullah Tukay, Başkurdistanlı şair Remi Garipov ve MuhibbiMahlasıyla şiir yazan Kanunî Sultan Süleyman adına büyük ödüller verilecek. Şölen boyunca konferanslar, konserlerin yanında şiir atölyelerinde şairler şiirle ilgili çeşitli konularda görüşlerini ortaya koyacak.

Şölene Türkiye’den Osman Özbahçe, Hicabi Kırlangıç, Ali Ural, Fatma Şengil Süzer, M.Ali Köseoğlu, İbrahim Eryiğit, Vedat Güneş, Mehmet Kurtoğlu, Eyüp Azlal, Kadir Karaman, Metin Önal Mengüşoğlu, Mehmet Narlı, Yılmaz Daşcıoğlu, M. Muharrem Tüfekçi, Hıdır Toraman, Ömer Korkmaz, Süleyman Çelik, Ali K. Metin, Atakan Yavuz, Şakir Kurtulmuş, Arif Dülger, Mustafa Uçurum, Rıdvan Canım, Zeynep Arıkan katılacak.

Türkiye dışından katılacaklar: Karaçay: Muraddin Ölmezov, Çuvaşistan: Liudmila Nikolaeva, Başkurdistan: Gulnara Halfitdinova, Fanil Bulyakov, Selavat Abüzer, Hismet Yuldaşev, Ethem Gumer, Tamara İskenderiya, Altay: Brontoi Bedyurov, Kırım: Rustem Calilov, Azerbaycan: Əkbər Yolcuyev (Qoşalı), Faiq Seferov  (Balabəyli), Kazakistan: Dauren Kassenov  , Tanagoz Ilyassova , Jayşıbay Galim, Kosova: Taner Güçlütürk, Hollanda: Zekiye Doğan, İran: Esmaeil Bahrami Aghjenziveh, Mohammad Jafari Fard, Irak: Mustafa Ziya, Almanya: Gülnihal Ölçüm, Tuva-Hakas Cumhuriyeti: Eduard Micit, Kırgızistan: Narsulu Gurgubai, Altynbek Ismailov, Özbekistan: Fahriddin Nizamov, Azam Abidov, Hakasya: Timur Davletov, Kumuk: Bagautdin Samadov, Gürcistan: Akif Xansultanlı, Dağıstan: Issa Kapaev, Aynara Tolubaeva Makedonya: Mehmed Arif. 

1 Ekim Perşembe günü yapılacak açılışta Türkçe’nin Uluslararası Şiir Şöleni Daimi Heyet Başkanı D. Mehmet Doğan, Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, Tataristan Yazarlar Birliği Başkanı Rafis Kurbanov, Tataristan Kültür Bakanı birer konuşma yapacaklar. Prof. Dr. A. Yavuz Akpınar “Tataristan-Türkiye edebi ve fikri ilişkileri” konulu açılış konferansını verecek. İlk gün Abdullah Tukay Şiir Faslı ile tamamlanacak.

İkinci gün Remi Garipov Şiir Faslı ile başlayıp Reşit Rahmeti Arat Şiir Faslı ile devam edecek veMehmet Âkif Ersoy şiir faslı ile tamamlanacak. Aynı gün, şairler “Şiirde millilik, gelenek-evrensellik ve yenilik kriterleri”, “Şiirin kültürel, sosyal ve metafizik değerlerle ilişkisi”, “Modernleşme süreci ve dildeki değişimlerin şiire yansıması”, “Tatar edebiyatı ve şiirinin niteliği ve eğilimleri” konularını atölyelerde tartışacak.

Üçüncü gün Derdemend şiir faslı ile başlayacak. Büyük ödüller ve katılım beratları takdiminden sonraFatih Kerimi ve Abdürreşid İbrahim şiir fasılları yapılacak, Şiir atölyeleri sonuç bildirileri okunacak.  Program Kazan ve çevresi kültür gezisi ile tamamlanacak.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2015, 15:53
banner12
YORUM EKLE

banner19