Tophane i Amire'de Seyr-ü Sefa

Kapalıçarşı’nın 555 yıllık sokaklarında dinleyicileri, Osmanlı klasik müzik geleneğinin zenginliği ve inceliğinin coşkulu Balkan ve Girit ritimleriyle birleştiği eşsiz bir yolculuk bekliyor.

Tophane i Amire'de Seyr-ü Sefa

Çatısı altında ticaretin olduğu kadar kültürler arası alışverişin de serpilip geliştiği Kapalıçarşı’nın 555 yıllık sokaklarında bu kez sizleri, Osmanlı klasik müzik geleneğinin zenginliği ve inceliğinin coşkulu Balkan ve Girit ritimleriyle birleştiği eşsiz bir yolculuk bekliyor. Bu konserde makamsal müzik dünyasının farklı geleneklerinden beslenen eserlerin usta müzisyenlerin ellerinde nasıl yeni ve orijinal yapılara dönüştürülebileceğine şahit olacaksınız ve bu geniş müzik dünyasının gizemleri arasında mesafelerin ve zamanın ötesinde bir seyr ü sefaya çıkacaksınız.

Ross Daly ve Kelly Thoma’nın Girit lirası üzerine çalışmaları günümüzde Yunanistan’dan yükselen en heyecan verici ve yenilikçi sesler arasında kabul ediliyor. İrlanda kökenli Ross Daly, 1975’ten beri Girit’te yaşıyor ve 1982’de kurduğu Labyrinth Music Atölyesi’nde, Seyir Ensemble örneğinde olduğu gibi, benzersiz kalite ve derinlikte işbirlikleri ortaya çıkarıyor. Daly’nin öğrencisi Kelly Thoma, Labyrinth topluluğunun yanı sıra White Dragon, Circle in the Crossroads, IRIS, Tokso Yaylı Çalgılar Dörtlüsü ve 7 Lois Orkestrası gibi topluluklarda da çalıyor. Onlara Türkiye’den katılan udi Yurdal Tokcan ve kanuncu Göksel Baktagir çalgılarında önde gelen virtüözler olmalarının yanı sıra Osmanlı klasik müziğine getirdikleri orijinal ve yaratıcı yaklaşımlarıyla tanınıyorlar. Birlikte seslendirdikleri Azeri isimli eser, Hz. İsa’nın Son 12 Saati filminin müzikleri arasına giren Tokcan ve Baktagir, ayrı uluslararası projelerde çalmalarının yanı sıra İstanbul Fasıl Grubu, İstanbul Tasavvuf Müziği Topluluğu ve İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda birlikte çalışıyorlar. Türkiye kökenli İsrailli perküsyoncu Zohar Fresco’nun ise özellikle bendirdeki ustalığının dünyada üzerine yok. Fresco’nun Philip Glass, Glen Velez ve Zakir Hussain ile konser ve albümleri mevcut.

SEYİR ENSEMBLE
Göksel Baktagir kanun
Yurdal Tokcan ud
Ross Daly Girit lirası, rebab, erhu
Kelly Thoma Girit lirası
Zohar Fresco vurmalı sazlar

Yer: Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi

Tarih: 19 Haziran 2019

Yayın Tarihi: 03 Haziran 2019 Pazartesi 06:00 Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2019, 13:54
banner25
YORUM EKLE

banner26