Şimdi sen yoksun ya…

Bahattin Yıldız, İzmir'de anıldı. Bir de şiir okundu. Ama ne şiir! Bir şiir en çok bir şehide yakışıyor.

Şimdi sen yoksun ya…

Geçen yıl yetimhane projesini gerçekleştirmek üzere gittiği Afganistan'da düşen uçakta şehid olan Bahattin Yıldız, şehadetinin birinci yıldönümünde İzmirli dostları ve sevenlerince hazırlanan geniş katılımlı programda anıldı.

Program 14 Mayıs 2011 Cumartesi günü İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda yapıldı. Hafız Harun Gün'ün Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program İMHAD (İmam-Hatip Mezunları Derneği) Başkanı Burhanettin Kansızoğlu'nun açılış konuşmasıyla devam etti. 

Bahattin YıldızAfganistan'daki dostları geldi

Birinci bölümde Doç.Dr. Mustafa Özel; Bahattin Yıldız'ın gençler üzerindeki etkisinden ve yardımseverliğinden bahsetti. Bahattin Yıldız 1981 yılında Afganistan-Rus Savaşı sırasında gazi olduğunda hastanede tanıştığı ve o günden bu yana dostluğunu devam ettirdiği Kari Habibullah da bu program için Afganistan'dan İzmir'e gelmişti. Tercümanlığını Mahmut Osmanoğlu'nun yaptığı Kari Habibullah da Bahattin Yıldız'ın Afganlar arasında ne kadar sevildiğini anlatan ve etkinliğinin nasıl olduğundan bahseden bir konuşma yaptı.

Fikri Cumhur'un şiiri

Daha sonra Bahattin Yıldız hakkında hazırlanan video gösterimi salonda duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Ayrıca Bahattin Yıldız'ın kendi sesinden oluşan bir demet video gösterimi de hatıraların tekrar canlanmasına vesile oldu. Fikri Cumhur'un kaleme aldığı şiiri Ubeydullah Yalçın seslendirdi. Bahattin Yıldız'ın kadim dostu İHH ve İMH Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Mehmet Güney'in konuşmasının ardından Erzurum Abdurrahman Gazi Vakfı Başkanı Muhammed Emek kürsüdeydi. Emre Aytaç'ın söz ve bestesinden oluşan ezgi hazırlanan klip eşliğinde sunuldu.

26368

Bahattin Yıldız'ın Almanya'dan gelen dostu Ömer Gencalioğlu Avrupanın birçok şehrindeki Bahattin Yıldız izlerinden ve etkisinden bahseden etkili bir konuşma yaptı. Ömer Gencalioğlunun konuşması Bahattin Yıldız'ın ufkunun ne kadar geniş olduğunun bir kez daha anlaşılmasına vesile oldu. Haber7.com yazarı Arif Altunbaş'ın konuşmasının ardından öğrenciler adına konuşma yapıldı. İzmir-İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden oluşan grubun seslendirdiği ezgiler büyük beğeni topladı.

Özgün Yayınlarından kitap çıktı

Program esnasında “Aslanların Seni Çok Özlüyor” pankartıyla ve “Bizim Çocuklar” yazılı tişörtlerle sahneye çıkıp sürpriz yapan gençlerin attığı sloganlar salonda coşkunun ve yoğun duyguların doruğa çıkmasına neden oldu.

Ayrıca Bahattin Yıldız hakkında bir yıl içerisinde yazılan yazı, şiir ve yorumların derlenmesinden oluşan ve Özgün Yayınlarından çıkan kitap katılımcılara ve izleyicilere ücretsiz dağıtıldı.

Program Bahattin Yıldız anısına düzenlenen “Vefa” konulu makale yarışmasının sonuçlarının ilan edilmesi ile sona erdi.  

Faruk Eşlik İzmir'den bildirdi

Bahattin Yıldız anısına Fikri Cumhur'un yazdığı şiiri İMH Anma Gecesinde Davut Akgül seslendirmişti. İşte o şiir:

 

 

 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hatice hiranur tüfekci
Hatice hiranur tüfekci - 12 yıl Önce

Es geçmiş Faruk abimiz vurgu yapmalıydı :) kimler derece almış bu yarışmada? Bülent yıldırım abimiz bu gece için neler söyledi vs. Gurur gecesi eksizdi elhamdülillah. Güzel aktarmışsınız teşekkürler..

faruk eşlik
faruk eşlik - 12 yıl Önce

Program geniş kapsamlı ve uzun solukluydu. Dolayısıyla haber niteliği taşıyan bir yazıda tüm detayların aktarılması mümkün olmadı. Bülent Yıldırım da son anda gelişen başka programından dolayı katılamadı. Yarışmada, Muğla’dan Ülkü Çetin birinciliği, Nevşehir’den Hatice Tüfekçi ikinciliği, İstanbul'dan İbrahim Y. Zarifoğlu üçüncü oldu.Bu sonuçlar daha önce www.imhad.org ve www.bahattinyildiz.com web sitelerinde ilan edilmişti.Hatice hanım duyarlılığınız ve ilginiz için teşekkür ederim selam ile.