Sibirya'dan Anadolu'ya Taştaki Türkler

Kırgızistan İstanbul Başkonsolosluğu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ’nin ortaklığıyla Türk Dünyası Kültür Mahallesi Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Sibirya’dan Anadolu’ya Taştaki Türkler: Servet Somuncuoğlu Anma Programı”, 9 Mart Cuma günü başlayacak.

Sibirya'dan Anadolu'ya Taştaki Türkler

Kırgızistan İstanbul Başkonsolosluğu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ’nin ortaklığıyla Türk Dünyası Kültür Mahallesi Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Sibirya’dan Anadolu’ya Taştaki Türkler: Servet Somuncuoğlu Anma Programı”, 9 Mart Cuma günü saat 15.00’te Topkapı’daki Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde başlayacak.

İBB Kültür AŞ toplantı salonunda fotoğraf sanatçısı, yazar, televizyon programı yapımcısı ve yönetmen Servet Somuncuoğlu anısına düzenlenecek olan etkinliğe Somuncuoğlu’nun eşi Nevin Somuncuoğlu ve eski Çinceye hâkimiyeti sayesinde şimdiye kadar incelenmemiş pek çok Çince kaynağa ulaşarak Orta Asya Türk tarihi alanında yaptığı araştırmalarıyla ünlü Yeditepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Taşağıl konuşmacı olarak katılacak. 

“Sibirya’dan Anadolu’ya Taştaki Türkler: Servet Somuncuoğlu Anma Programı” adlı etkinlik, Kazakistan çadırında Türk dünyasının çeşitli bölgelerinden seçilmiş ve sanatçı Bünyamin Aksungur’un seslendireceği bir repertuardan oluşan müzik dinletisi ile sona erecek.

Etkinlik çerçevesinde ayrıca Servet Somuncuoğlu’nun çektiği fotoğraflardan oluşan “Taştaki Türkler ve Tamgalar” başlıklı bir de fotoğraf sergisi açılacak. Fotoğraf sergisi Kültür AŞ Genel Müdürlük fuaye alanında 19 Mart’a kadar görülebilecek.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2018, 23:01
banner12
YORUM EKLE

banner19