Seta Vakfı tarafından "Sudan, Cezayir ve Libya’daki Gelişmeler ve Arap Dünyası’nda Askerlerin Rolü" konulu panel düzenleniyor

22 Nisan Pazartesi, saat 14:00'da SETA İstanbul'da gerçekleştirilecek etkinlik; "Sudan, Cezayir ve Libya’daki Gelişmeler ve Arap Dünyası’nda Askerlerin Rolü" nü konu alıyor.

Seta Vakfı tarafından "Sudan, Cezayir ve Libya’daki Gelişmeler ve Arap Dünyası’nda Askerlerin Rolü" konulu panel düzenleniyor

22 Nisan 2019 saat 14.00’da SETA İstanbul’da yapılacak olan panelde geçtiğimiz haftalarda başlayan gösteriler sonrasında Sudan ordusunun yönetime el koyarak el-Beşir’i devirmesinin, Cezayir’de gerçekleşen halk gösterileri sonucu Abdulaziz Buteflika’nın görevi bırakmasının ve Halife Haftar’ın Trablus’a operasyon başlatmasının niteliği ve Arap Dünyası’ndaki dengelere etkisi değerlendirilecektir.

Panelde Cezayir’de Buteflika sonrası dönemde, ordu ve göstericiler arasındaki dengenin nasıl şekilleneceği ve ülke siyasetini nasıl etkiyeceği, Sudan’da el-Beşir sonrası dönemde, göstericiler ve ordu arasında yaşanan gerilimin sonuçlarının neler olacağı, Haftar’ın Trablus saldırısının Libya’daki dengeleri nasıl etkileyeceği tartışılacaktır. Ayrıca bütün bu yaşanan süreçlerde bölgesel ve küresel aktörlerinin pozisyonlarının ne olduğu ele alınacaktır.

SETA Genel Koordinatör Yardımcısı Kemal İnat’ın başkanlığını yapacağı panelin konuşmacıları arasında İNSAMER araştırmacısı Serhat Orakçı, SETA araştırmacısı Emrah Kekilli ve ORSAM Başkanı Ahmet Uysal konuşmacı olarak yer alacaktır.

  • Tarih : 22/04/2019
  • Saat : 14:00 : 16:00
  • Yer : SETA İstanbul
  • Bitiş  : 22/04/2019
  • Moderatör :Kemal İnat, SETA
  • Konuşmacılar :Serhat Orakçı, İNSAMER 

    Emrah Kekilli, SETA 

    Ahmet Uysal, ORSAM

Yayın Tarihi: 21 Nisan 2019 Pazar 19:00
YORUM EKLE

banner19

banner36