Sertifika programı: Hat Sanatında Yazı/Kalem Çeşitleri

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İslam Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkezi (İSM) tarafından düzenlenen “Yazma Eser Araştırmalarında Kitap Sanatlarının Bilinci ve Farkındalığı Sertifika Programları” hat sanatı ile başlıyor.

Sertifika programı: Hat Sanatında Yazı/Kalem Çeşitleri

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İslam Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkezi, “Yazma Eser Araştırmalarında Kitap Sanatlarının Bilinci ve Farkındalığı Sertifika Programları”na hat sanatı ile başlıyor. Sertifika programı Hat Sanatında Yazı/Kalem Çeşitleri “Mektepler, Üslûplar ve Kullanım Alanları” başlığıyla 2 Mart-7 Mayıs 2021 tarihleri arasında toplam on bir hafta devam edecek.

Sertifika programında hat sanatındaki yazı çeşitleri üzerinden bir tasnife gidilerek her bir kalemin tarihsel serüveni, mektepleri (ekolleri), üslûpları ve mimarideki kullanımları üzerinden bir inceleme katılımcıların bilgisine sunulacaktır. Programa katılanların eğitim sonunda yazı çeşitlerini ayırt edebiliyor ve yazı çeşitlerinin mekteplerinin kurucu hattatlarını tanıyor olması, hatların dönemlerine ve üslûplarına dair yorumda bulunabilmesi beklenmektedir. Katılımcıların kitabî hatla birlikte mimari unsurlardaki yazı çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmaları hedeflenmektedir.

Üniversitelerin farklı bölümlerinden mezun, tercihen sanat tarihi, tarih, felsefe, Geleneksel Türk Sanatları, İslam Sanatları alanında araştırmalarda bulunan yüksek lisans veya doktora programını bitirmiş veya devam eden kişiler eğitim programının hedef kitlesini oluşturmaktadır.

Zoom Meeting platformunda gerçekleşecek sertifika programına katılmak isteyenler ism@fsm.edu.tr adresine mail göndererek başvuruda bulunabilirler. Programa ait detaylı bilgilere ism.fsm.edu.tr adresinden ulaşılabilir

Yayın Tarihi: 10 Şubat 2021 Çarşamba 18:30 Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2021, 18:33
YORUM EKLE

banner19

banner36