Sergi: Tyrannussapiens'in İzinde

Macaristan’ın yaşayan en ünlü ressamlarından Levente Baranyai’nin Türkiye’de ilk kişisel sergisi, 12 Eylül – 10 Kasım 2019 tarihleri arasında Macar Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşuyor. 16. İstanbul Bienali’ne paralel etkinlikler kapsamında düzenlenen sergi, güncel Antroposen tartışmaları çerçevesinde, insanın doğa üzerindeki yıkıcı etkisine “kuşbakışı” bir perspektif sunuyor.

Sergi: Tyrannussapiens'in İzinde

30 yıllık sanat kariyerini dünyanın “yeni manzaraları”nı kendine has üslubuyla resmetmeye adayan Baranyai, resimlerinde uydu fotoğraflarından yola çıkarak, insanın mekanda yarattığı hasara dikkat çekiyor. Uzaktan bakıldığından uydu fotoğraflarının netlik ve nesnellik duygusunu veren tabloları, yakınlaştıkça dağılmaya ve öznelleşmeye başlıyor. Ele aldığı manzaraların yanında Baranyai, bu üslubuyla da izleyiciyi dünyayla, doğayla yeni bir ilişki kurmaya davet ediyor.

12 Eylül Perşembe günü saat 19:00’da sanatçının da katılımıyla gerçekleşecek açılışta, Kültür Merkezi Müdürü Gábor Fodor ile serginin danışmanı Gürçim Yılmaz’ın sunuş konuşmalarının ardından, Baranyai sanatçı konuşmasını yapacaktır. Sergi 10 Kasım'a kadar görülebilir.

Levente Baranyai kimdir?

1966, Budapeşte doğumlu Levente Baranyai, 1987 - 1994 yılları arasında Macaristan Güzel Sanatlar Akademisi, Resim Bölümü’nde okudu. Aynı okulda 1996 yılında doktorasını tamamlayan Baranyai, pek çok ulusal ve uluslararası kişisel sergi açmış, eserleri grup sergilerine ve çeşitli müze ve özel koleksiyonlara dahil edilmiştir.

Yayın Tarihi: 12 Eylül 2019 Perşembe 01:00
banner25
YORUM EKLE

banner26