Sergi: Medeniyetler Kapısı Mardin

Kurulduğu günden bu yana ev sahipliği yaptığı kültürel etkinliklerle adından söz ettiren Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi, ocak ayında ressam İsmet Yedikardeş'in "Medeniyetler Kapısı Mardin" sergisine yer veriyor.

Sergi: Medeniyetler Kapısı Mardin

Ocak ayında şehrin kültür sanat gündemine yine özel bir sergiyle katkıda bulunacak olan Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde sanatseverler, ressam İsmet Yedikardeş'in Mardin şehrinin kültürel, tarihi ve mimari özelliklerini, sanatçının kendine has bakışıyla yansıttığı eserleri ile buluşuyor. "Medeniyetler Kapısı Mardin" ismi ile sergilenecek ve bir bölümü tuval üzerine ama daha çok sanatçının kendine has bir teknikle deri üzerine işlediği eserlerinden oluşan sergi, ekseriyetle Mardin şehrinin eski ama "eskimez" yüzünün yorumlandığı bir sanatsal üretimi ihtiva ediyor.

 

Serginin takdim yazısında Mardin şehrinin tarihi boyunca ev sahipliği yaptığı birbirinden farklı etnik ve dini unsurlar arasında üzerinde kurduğu barışçıl atmosfere değinen ressam İsmet Yedikardeş, sanatında ve özel olarak "Medeniyetler Kapısı Mardin" sergisinde ulaşmak istediği hedefi şu sözlerle ifade ediyor: "Birlik ve bütünlük içindeki bu barışçı anlayış, çatışmaların körüklenmek istendiği günümüzde tehdit altındadır. Bu zengin medeniyetin mirasçıları olarak, bize aktarılan değerleri korumak ve gelecek nesillere aktarmak borcumuzdur. Bu şehirde yetişmiş bir sanatçı olarak, sanatçı duyarlılığı ve sorumluluğuyla Mardin’e hizmet etmek gayesi içindeyiz. En büyük temennim bu eserler vesilesiyle Mardin’e dikkat çekmek, bu tarihi tecrübeyi insanlığa sunmak, barışa ve huzura katkıda bulunmaktır."

 

Küratörlüğünü M. Lütfi Şen'in üstlendiği, ressam İsmet Yedikardeş'in "Medeniyetler Kapısı Mardin" sergisi, açılışını 16 Ocak Perşembe günü saat 19.00'da gerçekleştiriyor. Sergi, 16 Şubat'a kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacaktır.

Yayın Tarihi: 08 Ocak 2020 Çarşamba 17:00
banner25
YORUM EKLE

banner26