Sen unut Kur'an'ı, onlar okuyor

Gönenli Mehmet Efendi'nin 20. vefat yıldönümü münasebetiyle Hafızlar Derneği tarafından düzenlenen Kuran Şöleni programındaydık.

Sen unut Kur'an'ı, onlar okuyor

İnsan için, öldükten sonra Kur’an-ı Kerim ile anılmak ne büyük şereftir. Ömrünü rıza-ı ilahi yolunda geçirmiş bir reis’ül kurayı andık Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde. Ve onu anmayı vesile kılarak “Kur’an-ı Kerim Şöleni”nden nasiplendik elhamdülillah.

Gönenli Mehmet Efendi
Gönenli Mehmet Efendi

Aramızdadır inşallah

Hafızlar Derneği tarafından düzenlenen program, Mustafa Efe'nin açılış konuşmasıyla başladı. 4 binin üzerinde hatm-i şeriften bahsedip sözü Kuran tilaveti için Kartal Uğur Mumcu Camii İmam Hatibi Hafız Mehmet Pervane’ye verdi.

Kuran tilavetinden sonra İstanbul müftüsü, aynı zamanda Hafızlar Derneği kurucularından Mustafa Çağrıcı kürsüye gelerek bir konuşma yaptı. Kur’an’a hizmetin ecdadımızdan bize kalan ve bugün de bizim sürdürmeye çalıştığımız güzel hasletlerden biri olduğunu söyleyen Çağrıcı, Hafızlar Derneği’nin çeşitli faaliyetlerinden bahsetti ve Gönenli Mehmet Efendi’nin ruhaniyetlerinin aramızda olmasını niyaz ederek konuşmasını sonlandırdı.

Mehmet Pervane
Mehmet Pervane

Bağlarbaşı Bağlarbaşı olalı…

Fatih Akman'ın Kur’an tilavetinden sonra Mustafa Efe Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nin ilk defa bu kadar kalabalık olduğunu belirtti. 2002’de Üsküdar İskele Camii’nde başlayan Kur’an Şöleni Programlarının gönüllere etkisinden, halkın yoğun talebinden bahseden Efe, böyle programları statlarda yapmayı arzuladıklarını da ekledi.

Hafız Rıza Günay
Hafız Rıza Günay

Senin idolün kim?

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Temel “Büyüklerin kıymetini bilmeyen milletlerden büyük insanlar yetişmez.” sözünün ardından günümüzde oldukça popüler olan “fan siteleri”ne değinerek asıl idollerimizin kültürümüzü alt-üst eden kişilerin değil, Gönenli Mehmet Efendi ve onun gibi Hak dostu insanların olması gerektiğini vurguladı. Nihat Hocadan öğrendiğimize göre Gönenli Mehmet Efendi günde 5-6 vaaz yapar, sevenleri de onunla cami cami gezermiş. Her yerde alınan ayrı lezzeti düşünürken, bir yandan da Gönenli’nin hayatının köşe başlarını dinledik Nihat Hocadan. Hayatıyla ilgili en dikkatimizi çeken noktalardan biri, 1903 ile 1991 yılları arasında yaşamış olan, dolayısıyla Kur’an ile milletin arasının açılmaya çalışıldığı yılların içinden geçmiş bir insanın zihinlerden silinmeyecek hizmetlere imza atmasıydı. Yetiştirilen onca talebe, verilen dersler, toplanan yardımlar bugünlerde gayet rahat ortamlarda anılıyor. Oysa kim bilir nelere sabredildi, neler terk edildi bu yollarda…

İshak Danış
İshak Danış

"O bir Kuran şehidiydi."

Anılmaktan ve anmaktan bahseden Nihat hoca, “Anılmak için bir ömrü feda etmek gerekir.” sözüyle aslında neden orada olduğumuzu açıkladı. Bazı öğrencilere ders, bazı öğrencilere öğüt, bazılarına da burs veren Gönenli Mehmet Hoca’nın kendi deyimiyle “bir Kur’an şehidi” olduğunu söyleyen Mehmet Temel, hocanın en büyük kerametinin Kur’an-ı Kerim’e olan hizmeti olduğunu söyledi.

Katiller Koğuşu

Mehmet Temel’in Gönenli Mehmet Efendi ile ilgili anlattığı anılardan birini aktaralım:

Gönenli Mehmet Efendi de birçok dava insanı gibi hayatının bir döneminde hapishaneye girmiştir. Denizli Hapishanesi’ne girerken oradaki müdür Gönenli’ye istihza yoluyla sorar: “Seni kimlerin koğuşuna koyalım?” aldığı cevap müdürün surat ifadesini bizlere oldukça merak ettirecek nitelikte: “Canilerin, katillerin koğuşu…” Koğuşa “kahrın da hoş, lütfun da hoş” diyerek bir kasideyle girer Hocaefendi. Orada kaldığı süre içersinde gördüğü saygının yanında birçok talebesi de olur.

Hafızlar Derneği

Kimler vardı?

Hafızlar DerneğiProgram, Hafızlar Derneği’nin “Ömür Boyu Meşk Tasavvuf Musikisi Korosu”nun, koro başkanı Hasan Lütfi Ramazanoğlu önderliğinde okuduğu ilahilerle devam etti. Sonrasında sırasıyla Hafız Rıza Günay, Fatih Camii İmam Hatibi Hafız Osman Şahin, 2010 dünya birincisi Ali Tel, Hatibi Hafız İshak Danış, Beyazıt Camii İmam Hatibi Hafız Suat Gözütok ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Hafız Fatih Çollak Kur’an-ı Kerim tilavetlerinde bulundular. Program Hafız İbrahim Tanrıkulu’nun Gönenli Hoca’dan aldığı dua ile kıraat dersi vermeye başlamasını anlatması ve Gönenli Mehmet Efendi’nin dua videosuyla sona erdi.

 

Ayşe Sadiye Doymuş - Şeyma Subaşı ziyafetten kaçırabildiklerini haber verdi

Gönenli Mehmet Efendi’nin dua videosu

YORUM EKLE
YORUMLAR
Süleyman Ragıp Yazıcılar
Süleyman Ragıp Yazıcılar - 12 yıl Önce

Bu haberi siz buraya girmeseydiniz, Gönenli Mehmet Efendi'nin duasını belki de hiç izleyemeyecektim, böyle bir videonun olduğundan haberim olmayacaktı. Haberi yapan herkese ve Dünyabizim sitesine kocaman bir teşekkür.