Seminer: “Akıntıya Karşı”

2013 yılından bu yana Okan Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde renk üzerine ders vermekte olan sanatçı ve eğitmen Dilek Winchester, “Odağı nesne üretimi olmayan bir sanatçı temel sanat eğitimi derslerine girerse ne olur?” sorusuyla başlayarak temel sanat eğitimi bağlamında atölye ortamında yaratıcı üretim, eleştirel değerlendirme ve grup dinamikleri üzerine konuşacak.

Seminer: “Akıntıya Karşı”

Temel Sanat Eğitimine Dair Güncel Yaklaşımlar

Arter’in açılış programında yer alan Altan Gürman (1935-1976) retrospektif sergisi, sanatçının pratiğine kapsamlı bir bakış sunuyor. Türkiye’de çağdaş sanatın öncülerinden ve yapıtaşlarından biri olarak ancak 2000’li yıllarda sanat tarihi yazımında yerini almaya başlayan Altan Gürman’ın 1965 ile 1976 arasında sürdürdüğü 11 yıllık üretimini yansıtan eserleri arşivinden bir seçkiyle bir arada sergileniyor. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde tüm bölümlerin birinci yıl öğrencilerine ortak bir müfredat öneren ve 1969 yılında faaliyete geçen Temel Sanat Eğitimi Kürsüsü'nün kurucu kadrosunda yer alan sanatçının arşivinde yer alan belgeler, eğitim yaklaşımını yakından incelemeyi mümkün kılıyor.

Öğrenme Programı kapsamında düzenlenen bir dizi konuşma ile sanatçı ve eğitmen olarak pratiklerini sürdüren Can Altay, İnci Eviner ve Dilek Winchester önerdikleri güncel temel sanat / tasarım eğitimi yaklaşımlarını sunacak.

Yer: ARTER

26 Aralık Perşembe 2019

19:00

Yayın Tarihi: 21 Aralık 2019 Cumartesi 21:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26