Selçuklu Kaleleri ve Savunma Yapıları sempozyumu

27-29 Kasım 2015 tarihinde Sinop’ta 'Selçuklu Kaleleri ve Savunma Yapıları Sempozyumu' düzenlenecek.

Selçuklu Kaleleri ve Savunma Yapıları sempozyumu

Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’na bağlı Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, 27-29 Kasım 2015 tarihinde Sinop’ta “Selçuklu Kaleleri ve Savunma Yapıları Sempozyumu” düzenleyecek. Sinop İç Kalesi’nin kapı, burç ve bedenlerindeki 18 Selçuklu yazıtının yazılışının 800'üncü yılı (1215-2015) gözetilerek Sinop'ta yapılacak olan sempozyum iki gün sürecek. 27 Kasım cuma günü saat 10.00’da yapılacak açılış programı ile başlayacak olan sempozyuma alanında uzman çok sayıda bilim adamı davet edildi.

Sempozyum, mimarlık tarihimizin büyük miraslarından olan Selçuklu kale, hisar ve diğer savunma yapılarına dikkat çekme ve sahayla ilgili bilimsel bilgi üretimini teşvik etme amacı taşımaktadır.

İlgili akademisyen ve araştırmacıların bir araya gelmesine vesile olacak bu sempozyuma katılmak isteyen bilim insanlarının, en az 300 kelimeden oluşacak bildiri özetlerini 19 Ekim tarihine ve tam metinlerini 23 Kasım 2015 tarihine kadar selcuklusavunma@gmail.com adresine göndermeleri gerekmektedir.

Katılımcıların tüm masraflarının Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığınca karşılanacağı sempozyum, başta mimarlık tarihi, sanat tarihi, kültür tarihi, askerî tarih, şehir tarihi, arkeoloji, restorasyon olmak üzere farklı disiplinlerden tüm bilim insanlarının ve araştırmacıların katılımına açıktır.

Ayrıntılı bilgi için www.akmb.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2015, 10:42
YORUM EKLE

banner19