Selçuk Demirel’den: Bir Ağacın Altında

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Bir Ağacın Altında, Selçuk Demirel’in 24 Eylül-25 Ekim 2021 tarihleri arasında Galeri Nev İstanbul’da açacağı kişisel sergisindeki çalışmalardan oluşuyor.

Selçuk Demirel’den: Bir Ağacın Altında

Selçuk Demirel’in kendine özgü görsel poetikasının beslediği, Güven Turan’ın deyişiyle “düş ağaçlar”dan oluşan bir “düş ormanı”nın farklı yönleri bu çizimler. Doğayı ve dışarıda olma hissini besleyen, zengin ayrıntıların oluşturduğu bu görsel şölen ve şiirsel patika yolun karşımıza çıkardığı bu düşler ormanının “yeşil kalabalığında”  kaybolma korkusu bir yanda, bulunma korkusu diğer yanda. Bu ormanda yolunuzu kaybederseniz şayet, ağaçlara sorun, onlar size çiçek açacaktır…

 

 

“Selçuk Demirel’in ‘Bir Ağacın Altında’ serisinde gördüğümüz figürler, adeta sürmekte olan zamanın izdüşümleridir. Parçalanan bir zamanın içerisinden, bilinen gerçekliğin çok ötesinden çıkagelirler. Doğanın tam ortasında açılan bir yarıktan gün yüzüne çıkan figürler gibidirler.”

                                                                                          Uras Kızıl

 

“ …bundan daha zor olansa bir düşler ormanı yaratmaktır. Selçuk Demirel bu düş ormanını yaratmış. Yıkımını da gösteriyor bize…”

                                                                                    Güven Turan

 

 

Selçuk Demirel 18 Mayıs 1954’te Artvin’de doğdu. Yaşamını ve çalışmalarını 1978 yılında yerleştiği Paris’te sürdürüyor. Çizgileri 1974 yılından bugüne başta Fransa olmak üzere  birçok Avrupa ülkesinde, Amerika ve Türkiye’de önemli gazete, dergi ve kitaplarda yayımlanıyor. Basına dönük çalışmalarını periyodik olarak Le Monde, Le Monde diplomatique ve T24   gazetelerinde sürdüren Selçuk Demirel’in, düzenli aralıklarla açtığı sergilerinin yanı sıra, desen albümleri, çocuklar için yazıp resimlediği ve çeşitli yazarlarla birlikte gerçekleştirdiği elliden fazla kitabı bulunmaktadır.

Defile (2013); Başka Bir Yerde (2013); Portakal Mavisi Bir Dünya (2016); Duman (John Berger ile, 2016) ; Sen Surat Okumayı Bilir misin? (Kara Kitap için resimler, Orhan Pamuk’un önsözü ile , 2017) ; Elma (2017) ; Noir (2017) ; Saat kaç? (John Berger ile, 2018), Mısırkalyoniğne (İlhan Berk ile, 2018) ; PSI, bilinçaltından gerçeküstüne (2019) ; Kıyıda Tek Başına (2019) Selçuk Demirel’in son çıkan kitaplarıdır.

Bir Ağacın Altında’da (2021) yer alan resimler 24 Eylül-25 Ekim tarihlerinde Galeri Nev Istanbul’da sergilenecektir.

 

Bir Ağacın Altında
Selçuk Demirel
128 sayfa, 35 TL
Yapı Kredi Yayınları

Yayın Tarihi: 17 Eylül 2021 Cuma 18:00
YORUM EKLE

banner19

banner36