Salt Galata'da John Tain konferası

Asia Art Archive‘ın (AAA) Araştırmalar Sorumlusu John Tain, kurum bünyesinde yürütülen araştırma ve programlar ile arşiv belgelerinin sınıflandırma ve dijitalleştirme süreçlerinden bahsedecek.

Salt Galata'da John Tain konferası

Asia Art Archive‘ın (AAA) Araştırmalar Sorumlusu John Tain, Asya’da sanatın yakın tarihini uluslararası bağlamda belgelemeye ve ulaşılabilir kılmaya odaklanan kurumun arşiv koleksiyonunun nasıl geliştirildiğini anlatacak. AAA’dan önce Getty Research Institute’te modern ve güncel sanat koleksiyonlarının küratörlüğünü yapmış olan Tain, kurum bünyesinde yürütülen araştırma ve programlar ile arşiv belgelerinin sınıflandırma ve dijitalleştirme süreçlerinden bahsedecek.

Claire Hsu ve Johnson Chang tarafından 2000’de Hong Kong’da kurulan AAA, sanatçı, eğitimci ve sanat profesyonellerinin kişisel arşivlerinin yanı sıra, sergiler ve sanat mekânlarına dair tarihî belgeler içeren bir koleksiyona sahip bulunuyor. Katmanlı araştırmalar, arşiv taramaları, dijitalleştirme projeleri, eğitim kurumlarıyla iş birlikleri ve misafir sanatçı programlarıyla sürekli detaylandırılan koleksiyon, kurumun web sitesi ve kütüphanesinde ücretsiz erişime sunuluyor.

Herkesin katılımına açık programın dili İngilizce’dir; Türkçe’ye simultane çeviri yapılacaktır.

John Tain 2017’den bu yana AAA’da çalışıyor. Afterall dergisinin “Sergi Tarihleri” dizisinin editörlerinden; Artforum, Art Review Asia ve çeşitli sergi kataloglarında yazıları yayımlandı. Getty Research Institute’te küratör olduğu dönemde Pacific Standard Time girişimi için bir sergi düzenleyen Tain, 2018’de DePaul Art Museum’da gerçekleştirilen Yasuhiro Ishimoto: Someday, Chicago sergisinin eş küratörlüğünü yaptı.

Kat -2, Oditoryum

12 Eylül 2019

19.00

Yayın Tarihi: 08 Eylül 2019 Pazar 05:00 Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2019, 11:20
YORUM EKLE

banner19

banner36