"Şair Müzelerinden Şiir Müzelerine: Yahya Kemal Müzesi Tasarım Önerisi"

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi Kırkambar Tez-Makale Sunumu etkinliği kapsamında 28 Ağustos Çarşamba günü Büşra Dilaveroğlu’nu konuk ediyor.

"Şair Müzelerinden Şiir Müzelerine: Yahya Kemal Müzesi Tasarım Önerisi"

Dilaveroğlu'nun sunumu, “Şair Müzelerinden Şiir Müzelerine: Yahya Kemal Müzesi Tasarım Önerisi” başlığını taşıyor.

Rönesans’ın nadire kabinelerinden [cabinets of curiosities], günümüzün postmodern etkileşimli müze mekanlarına değin, müze mekanı seyreden-seyredilen karşıtlığından, özne-nesne ayrımına, aklın iktidarından evrensel olanın sahnesine uzanan farklı gerçeklik algılarının temsilcisi olagelmiştir. Bu çalışma müzeninin tarihselliği içinde nesnelerle ilişki kurma biçimlerinin farklılaştığı bir zamanda bir şairin hayatını ve eserlerini mekana dönüştürme tasarımının hikayesidir. Bu bağlamda Merzifonlu Karamustafa Paşa Medresesi içindeki Sıbyan Mektebi’nde bugün hala varlığını sürdüren Yahya Kemal Müzesi için ‘küçük bir mekanda, büyük birini anlatmak’ temalı bir sergi tasarımını eksen alır.

Bu çalışma Büşra Dilaveroğlu tarafından yazılan, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde Mimarlık Anabilim Dalı’nda Prof. Dr. İbrahim Numan ve Doç. Dr. Hasan Fırat Diker danışmanlığında hazırlanmış olan “Bir Büyük Adam Bir Küçük Mekan, Yahya Kemal Müzesi Tasarım Önerisi” başlıklı tezin sunumudur.

28 Ağustos 2019 Çarşamba

Saat: 17:00 

Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Yayın Tarihi: 26 Ağustos 2019 Pazartesi 15:00 Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2019, 10:13
banner25
YORUM EKLE

banner26