Şahin Demir’in kişisel sergisi: “Boş Zamanlar Bahçesi”

Sanatçı Şahin Demir’in Sevil Dolmacı Art Gallery bünyesindeki ikinci kişisel sergisi “Boş Zamanlar Bahçesi” 16 Aralık 2021’de Villa İpranosyan’da sanatseverlerle buluştu.

Şahin Demir’in kişisel sergisi: “Boş Zamanlar Bahçesi”

Sanatçı, Boş Zamanlar Bahçesinde küresel felaketler, ekolojik sorunların git gide ağırlık kazanması ve yaşamları doğrudan etkilemesi konularını agresif bir ekspresyon ile ele alıyor.
 
Demir’in İstanbul’da 2019 yılında Sevil Dolmacı Art Gallery’de açılan ilk kişisel sergisi “Sessizliğin İçinden”, Pablo Neruda’nın, Kuruntular kitabında yer alan ‘Sessizlik Şiiri’nden ilham alıyordu. Söz konusu sergide yoğun boya tabakaları ile tuvalden taşan soyut portreler oldukça ilgi çekmiş ve açıldığı gün tüm işlerin önemli koleksiyonlara kazandırılmasıyla oldukça konuşulmuştu.
 
Sanatçı, 2021 yılında ise, Dr. Kathy Battista’nın küratörlüğünde gerçekleşen “Everything Has Its Place” grup sergisi için sanat tarihine referansı olan bozulmuş Ayçiçekler’le yeni bir evreye girdi. Demir, bu sergi ile kendi kültürüne ait detayları, bozulmuş parçalanmış kompozisyonlarına ekleyerek Boş Zamanlar Bahçesi’ne doğru yola çıkmış oldu. Natürmort / Ölü doğa teması geçmişe bakıldığında bolluk, zenginlik ve ihtişamı çağrıştırırken, bugün iklim krizi ile kıtlık, yokluk ve çöküşe karşılık geliyor. Sanatçı Boş Zamanlar Bahçesi’nde bu ikilemi kendi diliyle aktarıyor. Sanatçının üretim tekniği olarak kullandığı yığıntılar, dökülmeler ve bozulmalar da ele aldığı konuyu destekleyen bir diğer önemli unsur. 
 
Şahin Demir, ilk sergisinde yeni dünya düzeninin insan üzerinde yarattığı deformasyonu sorgularken, ikinci sergisinde ise doğa üzerindeki tahribatı da işin içine katıyor. Günümüzde sıklaşan küresel felaketler, ekolojik sorunların git gide ağırlık kazanacağına ve yaşamları doğrudan etkileyeceğine yönelik bilgiler, sanatçının uzun zamandır üzerine yoğunlaştığı konular. Şahin Demir’in söz konusu konuları agresif bir ekspresyon ile ele aldığı Boş Zamanlar Bahçesi isimli yeni serisi, Sevil Dolmacı Art Gallery ana mekânı Villa İpranosyan’da 16 Aralık-17 Ocak arasında görülebilir.
 

YORUM EKLE

banner36