RHM Urartu Kemerleri Sergisi | Panel

Rezan Has Müzesi, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu topraklarına ait değerlerin yaşatılması, hatırlanması ve gelecek nesillere aktarılması için çalışmalarını büyük bir özenle sürdürüyor. Anadolu’da 250 yıl hüküm süren Urartu uygarlığına ait çok özel kemerler büyük bir emek ve özverinin sonucunda koleksiyondaki yerini aldı: Tanrı Bezemeli Kemer Aynalığı, Kale Betimli Dar Kemer ve diğerleri…

RHM Urartu Kemerleri Sergisi | Panel

Binlerce yıllık yolculuğun ardından günümüzle buluşan bu yeni ve önemli eserler, 20 Ocak’ta düzenlenecek Rezan Has Müzesi Urartu Koleksiyonu Üzerine Değerlendirmeler” paneli ve panelin hemen ardından basın mensuplarına özel bir turla gezebileceğiniz “Urartu Kemerleri” sergisi ile sanatseverlerle buluşuyor.

Rezan Has Müzesi’nin Urartu Dönemi’ne ait eser koleksiyonunun anlatıldığı, özellikle kemerler ve metal eserler üzerinde yapılan son araştırmalar üzerinden yapılacak değerlendirmeleri konu edinen “Rezan Has Müzesi Urartu Koleksiyonu Üzerine Değerlendirmeler” paneli; Urartu tarihi, dili, sanatı ve metalurjisi konusunda uzmanlaşmış sayın hocalarımızın katılımlarıyla Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleşecek. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu, Doç. Dr. Hanifi Biber, Doç. Dr. Orhan Varol; Urartu Tarihi çerçevesinde Rezan Has Müzesi’ndeki Urartu Dönemi kemerlerini ve çivi yazılı eserleri değerlendirirken, Charles Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Ümit Güder Urartu metalurjisi hakkında değerlendirmelerde bulunacak.

Panel: “Rezan Has Müzesi Urartu Koleksiyonu Üzerine Değerlendirmeler”

Tarih ve Saat: 20 Ocak 2023, Cuma / 13.00-16.00

Yer: Rezan Has Müzesi / Kadir Has Üniversitesi, Fener Salonu

Konuşmacılar: Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu, Doç. Dr. Hanifi Biber, Doç. Dr. Orhan Varol, Dr. Öğr. Üyesi Ümit Güder

Yayın Tarihi: 17 Ocak 2023 Salı 18:00
YORUM EKLE

banner19

banner36