Ressam ve akademisyen Prof. Dr. Arif Aziz'in resim sergisi 'Beyaz Köprü' Nevmekan Galeri'de açılıyor

Üsküdar, Türkiye ve Dünya arasında “Beyaz Köprü” kuracak!

Ressam ve akademisyen Prof. Dr. Arif Aziz'in resim sergisi 'Beyaz Köprü' Nevmekan Galeri'de açılıyor

Tuvaline işlediği eserleri, dünyanın farklı ülkeleriyle Türkiye arasında köprüler kuran uluslararası Ressam ve Akademisyen Profesör Arif Aziz’in “Beyaz Köprü” sergisi İstanbul'lularla buluşacak. UNESCO bünyesinde yer alan Dünya Resim Akademisi Asli Üyesi olarak Azerbaycan’ı dünyada temsil eden usta sanatçının farklı kültürlerden izler taşıyan eserleri, “Beyaz Köprü” sergisinde bir araya gelecek. Üsküdar Belediyesi tarafından, 6 Mart’ta Nev Galeri Nevmekân Sahil’de başlatılacak, 12 Nisan tarihinde son bulacak sergide, Türkiye ve dünya ülkeleri arasında farklı kültürlerin ortak noktaları gözler önüne serilecek. Üsküdar Belediyesi ve TEAS PRESS işbirliği ile, Sergi Küratörü Meyçem Ezengin ve Proje Danışmanı Ahmet Taner Özer’in emekleriyle hazırlanan “Beyaz Köprü” isimli sergi, ziyaretçilerini dünyanın farklı kültürlerine uzanan kısa bir yolculuğa çıkaracak.

“BİZİ BİRBİRİMİZE VE SANATA DAHA ÇOK BAĞLIYOR”

Üsküdar Belediyesi olarak, İstanbul’un kültür ve sanat merkezi olan Üsküdar’da mili sanatçıları milletle buluşma misyonu edindiklerini kaydeden Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen,

“Bu misyona yeni mekânlar, yeni anlayışlar da ekledik. Bir pergel gibi düşündüğümüz,bir ayağı Türkiye’de olan, diğer ayağıyla da dünyayı dolaşan sanatçılarımızla birlikte çalışmak, bu anlamda bizim en büyük mutluluğumuz. Çok değerli sanatçımız Arif Aziz’in hayat hikâyesini, bir sanatçı olarak dünyaya bakışını anlattıkça ve eserlerini tanıdıkça, milletimizin de bu mutluluğa ortak olacağına inanıyoruz. Beyaz Köprü isimli sergi, adının hakkını verircesine bu büyük bağlantıları kuruyor, bizi birbirimize ve sanata daha çok bağlıyor” diye konuştu.

Arif Aziz kimdir?

UNESCO bünyesinde yer alan Dünya Resim Akademisi Asli Üyesi ve Bakü Şube Başkanı, Uluslararası Reklam Birliği Üyesi, Azerbaycan Ressamlar, Reklamcılar ve Tasarımcılar Birlikleri Üyesi, SSCB Şeref Nişanı ve Azerbaycan Şöhret Nişanı sahibi, Azerbaycan Gençler Birliği 1976 Yılı Ödülü sahibi, Azerbaycan Devlet Medeniyet ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Kürsü Başkanı, Azerbaycan Emektar Sanat Adamı Onursal unvanı sahibi, Halk Ressamıdır.

Profesör, 3 Ocak 1943 tarihinde Bakü’de doğdu.

1957- 1962 yıllarında Azerbaycan Devlet Resim Okulu’nda okudu.

1966- 1971 yıllarında Moskova Devlet Estetik ve Sanayi Akademisi’nde Sanayi Grafiği ve Grafik Tasarım eğitimi aldı. Bu bölümün ilk Azerbaycanlı mezunlarından biri oldu.

AÇILIŞ TARİHİ: 6 MART 2019

SAAT: 19:00

YER: NEVMEKAN SAHİL, NEVMEKAN GALERİ ÜSKÜDAR

Kaynak: SüperHaber

Yayın Tarihi: 04 Mart 2019 Pazartesi 00:05 Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2019, 15:19
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26