Perdeler "Gazişehir Tiyatro Festivali" ile açılıyor

Şehrin ilk ve tek alternatif tiyatro festivali devam ediyor.

Perdeler "Gazişehir Tiyatro Festivali" ile açılıyor

Gazişehir Kültür ve Sanat Derneği (GAKSAD), ikincisini düzenleyeceği tiyatro festivali ile tekrar sahnelere çıkmaya hazırlanıyor. Kültür İçin Alan'ın destekleriyle, 13-17 Ekim 2021 tarihleri arasında, Gaziantep’te gerçekleştirilecek olan festivalin bu yılki teması: “dayanışma”... Pandemi yüzünden uzun zamandır kapalı kalan perdeler, "2. Gazişehir Tiyatro Festivali"yle tekrar açılacak… Festivalle, bu süreçte tiyatro ekiplerinin yaşadığı sorunlara dikkat çekilirken, öte yandan tiyatrolar için sanat alanı açılmaya devam ediliyor. İstanbul, Ankara ve İzmir'den gelecek olan yedi "alternatif tiyatro" oyunu, Gaziantep’teki tiyatroseverlerle buluşacak…

Festival, Dayanaşarak Kültür-Sanat ve Eğlence Vadediyor

Şehrin devam eden ilk ve tek "alternatif tiyatro" festivali olan 2. Gazişehir Tiyatro Festivali, etkinlik boyunca açacağı çeşitli “Atölyeler”  ile katılımcılarına danstan oyunculuğa, mask yapımından performansa kadar birçok farklı disiplinde öğrenme-eğlenme imkânı sunuyor. Öte yandan “dayanışma” teması üzerine yoğunlaşan festival, bu konuyu “Bunu Bi’ Konuşalım”  başlıklı söyleşiler dizisiyle ele alacak... Akademisyenler, STK temsilcileri ve alanında uzman aktivistlerle gerçekleştirilecek olan bu bölüm, bireyler arası dayanışma, sanatta dayanışma, kültürel dayanışma, toplumsal dayanışma gibi konulara eğilecek… "Bunu Bi' Konuşalım" etkinliği fiziksel katılımın yanı sıra, online olarak da izlenebilecek/dinlenebilecek... Ayrıca her oyun sonrası, fuaye alanında yapılacak olan “Kahve Tadında” etkinlikleriyle, interaktif bir sürecin izleyicilere dokunması bekleniliyor.  Özellikle COVID-19 salgını sebebiyle sahnelerden uzak kalan sanatçılar ve sanatseverler, festival sayesinde bir araya gelip, uzun bir zamandan sonra hasret giderecekler.

Katılımcıların Sağlığını Önemseyen Festival

Program boyunca tüm etkinlikler, dijital ortamda canlı yayınlanarak, “dijital izleyiciler” için hibrit bir katılım sunulurken, “salon izleyicileri” için de yoğun sağlık tedbirleri alınıyor. Tedbirler kapsamında salon izleyicilerine, sosyal mesafe uyarıları, ateş ölçümü, maske dağıtımı ve dezenfektan temini sağlanacaktır. Salon ve atölyelerde yarıya düşürülmüş katılımcı sayısına ek olarak, sık sık yapılacak olan COVID-19 salgını bilgilendirmeleriyle katılımcıların sağlığı önemseniyor.

Festival Programı

13-17 Ekim 2021 tarihleri arasında Gaziantep’te hem salonlarda, hem de dijital platformlarda gerçekleştirilecek olan 2. Gazişehir Tiyatro Festivali’nin ev sahipliğini yapacağı oyunlar ve etkinlikler şu şekilde:

ÜÇ+1 SAHNE : Akreple Yelkovan

VERSUS TİYATRO : Kreutzer Sonat

HA-HA TİYATRO : Ne Evet Ne Hayır

KADIKÖY EMEK TİYATROSU : Sanki Hiç Unutmayacakmış Gibi

TİYATROEVİ : Çirkin

FİZİKSEL TİYATRO ARAŞTIRMALARI : Şatonun Altında

ARTE OYUNCULARI : Çerağ

Güray DİNÇOL ile “Anlatıda Fiziksel Olan” (Atölye)

Kadir ÖZDAL ile “Sanatta Farkındalık” (Atölye)

Doç. Dr. Zerrin YANIKKAYA ile “Bunu Bi’ Konuşalım” (Söyleşi)

Kahve Tadında (Fuaye Sohbetleri)

*Gazişehir Tiyatro Festivali ile ilgili detaylı bilgi için www.gazisehirtiyatrofest.org web adresinden, [email protected]  mailinden ve “gazisehirorgtr” kullanıcı adıyla, tüm sosyal medya hesaplarından ulaşılabilirsiniz. #gazisehirtiyatrofestivali #gazisehirfest #kulturicinalan #dayanışma

Yayın Tarihi: 08 Ekim 2021 Cuma 15:30 Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2021, 17:27
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26