Pera Müzesi'nden yeni konuşma ve performans serisi: Elektronik Köprüler

Pera Müzesi'nin, müzik kolektifi ÆVOM iş birliğiyle hayata geçirdiği yeni konuşma ve performans serisi "Elektronik Köprüler", elektronik müziği, tarzın etkileşime geçtiği alanlar üzerinden tartışmaya açıyor. Etkinliğin ilk buluşması, “Elektronik Müziğin Doğuşu" başlığıyla 27 Eylül'de gerçekleşecek.

Pera Müzesi'nden yeni konuşma ve performans serisi: Elektronik Köprüler

Pera Müzesi, sanatın farklı alanlarına odaklanan projelerle ziyaretçilerine çok yönlü bir program sunmaya devam ediyor. İstanbul merkezli müzik kolektifi ÆVOM iş birliğiyle hayata geçirilen “Elektronik Köprüler” konuşma ve performans serisinde, bu kez elektronik müzik; teknoloji, edebiyat, sinema, çevre, psikoloji, sosyoloji, bilgisayar oyunları, politika, kentsel dönüşüm, doğa ve felsefe gibi bu çağdaş tarzın etkileşime geçtiği ve beslendiği farklı alanlar üzerinden tartışmaya açılıyor.

Yedi ay boyunca yedi farklı etkinlikle elektronik müziğe geniş bir pencereden yaklaşmaya çalışan konuşma ve performans serisi, tarzın bugüne kadar fazla ele alınmayan yönlerini odağına alarak, konu üzerinde yeni farkındalıklar yaratmayı amaçlıyor. Elektronik müzik üzerine gerçekleştirilen en kapsamlı konuşma serilerinden biri olan “Elektronik Köprüler”, 40 dakikalık konuşma etkinliğinin ardından gerçekleşen yaklaşık 1 saatlik performans seanslarından oluşuyor.

Serinin ilk buluşması, 27 Eylül Cuma günü saat 18.30’da Doç Dr. İlke Boran’ın “Elektronik Müziğin Doğuşu” başlıklı konuşması ile başlayacak. Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek konuşma, elektronik müziğin doğuşuna, bu doğuşa neden olan kültürel ve teknolojik arka planlara odaklanacak. Elektronik müzikte ses kaydetme sürecinden ses yaratma sürecine geçişte sesin ne olduğuna ve nasıl kullanıldığına dair tarihsel bir bakış açısı sunmayı amaçlayan Doç Dr. İlke Boran, 1930’larda geliştirilen tekniklerin günümüz dünyasındaki etkilerine ve kullanım alanlarına değinerek, elektronik müziğin özü ve tarihçesini örnekler aracılığıyla aktaracak.

“Elektronik Köprüler” etkinliği, konuşmanın ardından saat 20.00’de Pera Café’de gerçekleşecek Fulya Uçanok’un elektroakustik performansıyla son bulacak.

Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilen konuşma ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır, yerler sınırlıdır. Konuşma Türkçedir.

Pera Café’de gerçekleştirilen performans ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır, yerler sınırlıdır.

Program:

 

27 Eylül Cuma


18.30 Konuşma

Elektronik Müziğin Doğuşu

Doç. Dr. İlke Boran


20.00 Performans

Fulya Uçanok


25 Ekim Cuma


18.30 Konuşma

Bir İfade Biçimi Olarak Canlı Kodlama

RAW (Selçuk Artut ve Alp Tuğan)


20.00 Performans

RAW (Selçuk Artut ve Alp Tuğan)


20 Aralık Cuma


18.30 Konuşma

Elektronik Müzik, Gürültü ve Anlatı

Başar Ünder ve Ümit Üret


20.00 Performans

Başar Ünder


24 Ocak Cuma


18.30 Konuşma

Seni Duyabiliyordum, Şimdi İse Duyulamıyorsun: İstanbul’da Bir Kentsel Yenileme Projesi Üzerine

Burcu Yaşin


20.00 Performans

Deniz Erden


21 Şubat Cuma


18.30 Konuşma

Elektronik Müziğin İslami Yüzü: Muslimgauze

Sühan Gürer


20.00 Performans

İz (Elifnaz Koçak)


20 Mart Cuma


18.30 Konuşma Ambient Elektronik Müzik: Doğanın Yeniden Keşfi

Emre Karacaoğlu


20.00 Performans

Utkanj


24 Nisan Cuma


18.30 Konuşma

Gürültü Nosyonu ve Dominick Fernow’un Sanatsal Üretimi

Ümit Üret

YORUM EKLE