Panel: Türkiye’de ve Kore Cumhuriyeti’nde Güvenlik ve Ekonomik Kalkınma

Mevlüt Tatlıyer'in moderatörlüğünde SETA İstanbul'da düzlenecek panel "Türkiye’de ve Kore Cumhuriyeti’nde Güvenlik ve Ekonomik Kalkınma" başlığını taşıyor.

Panel: Türkiye’de ve Kore Cumhuriyeti’nde Güvenlik ve Ekonomik Kalkınma

Türkiye ve Güney Kore 1950’lerden bu yana ekonomik, siyasi ve güvenlik açılarından birbirleriyle benzeşen süreçlerden geçen ülkelerdir. Her iki ülke aynı dönemlerde kağıt üzerinde benzer ithal ikameci sanayileşme politikalarını ve sonrasında ihracata dayalı büyüme modellerini takip etmiş olsalar da bunların uygulanmasında, siyasi düzlemde ve bölgesel koşullarda yaşanan deneyimler, ekonomik performans anlamında farklılıklara neden olmuştur. İki ülke, ekonomik kalkınma süreçlerinde çeşitli jeopolitik ve güvenlik temelli problemlerle karşı karşıya kalmışlardır. Bu problemlerin etkileri günümüzde de devam etmektedir.

Bir taraftan iki ülkenin yaşadığı deneyimleri karşılaştırmak bir taraftan da ortak işbirliği yapılabilecek alanları ortaya çıkarmak birçok açıdan değerlidir. Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve SETA bu amaca katkı sağlamak için  18 Aralık Çarşamba günü “Türkiye’de ve Kore Cumhuriyeti’nde Güvenlik ve Ekonomik Kalkınma: Geçmiş Deneyimler ve Güncel Meseleler” başlıklı bir etkinlik düzenlemektedir.

İlk panel oturumunda Güney Kore’nin ve Türkiye’nin ekonomik kalkınma deneyimleri ele alınacaktır. Doç. Dr. Mevlüt Tatlıyer’in moderatörlüğünde gerçekleştirilecek ilk oturumda Boston College’den Dr. Ingu Hwang ve Ostim Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Murat Yülek konuşmacı olarak yer alacaklardır.

İkinci panel oturumunda ise iki ülkenin Kore Yarımadası’nda ve Ortadoğu’da karşılaştığı nükleer ve güvenlik meseleleri masaya yatırılacaktır.  Doç. Dr. Nurullah Gür’ün moderatörlüğünde gerçekleşecek bu oturumda Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Jessy Y. Jang, Boston College’den Dr. Ingu Hwang ve Ibn Haldun Üniversitesi’nden Talha Köse konuşmacı olarak yer alacaklardır.

İki ülkenin tarihi, yapısal ve bölgesel meselelerinin uzman araştırmacılar tarafından tartışılacağı bu kapsamlı etkinliği teşriflerinizi bekliyoruz.

(İngilizce-Türkçe çeviri yapılacaktır.)

18 Aralık Çarşamba

10.00

 

Açılış Konuşması:

Jessy Yeunju Jang, Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu

Burhanettin Duran, SETA Genel Koordinatörü

Konuşmacılar:

Ingu Hwang , Boston College

Murat Yülek , Ostim Teknik Üniversitesi

Jessy Yeunju Jang, Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu

Talha Köse, İbn Haldun Üniversitesi, SETA

Yayın Tarihi: 14 Aralık 2019 Cumartesi 05:00 Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2019, 15:23
YORUM EKLE

banner19

banner36