Oyun Teorisinin Sosyolojide Kullanımı

Medeniyet Üniversitesi Sosyoloji Bölümü tarafından düzenlenen Sosyolojide Yenilikler Atölyeleri devam ediyor.

Oyun Teorisinin Sosyolojide Kullanımı

Program kapsamında 9 Ocak Perşembe günü Özel Selçuk tarafından "Oyun Teorisinin Sosyolojik Araştırmalarda Kullanımı" atölyesi düzenlenecek.

Oyun Teorisi rasyonel karar vericilerin stratejik etkileşim altındaki kararlarını inceleyen, matematiksel iktisadın bir alanıdır. Bu tanımdaki stratejik etkileşim durumu ise karar vericilerin kazançlarının sadece kendi stratejilerine değil, aynı zamanda oyundaki diğer oyuncuların da stratejilerine bağlı olduğunu ifade etmektedir. Oyun Teorisi, işbirlikçi olmayan ve işbirlikçi olan oyunlar olarak iki ana kategoride değerlendirilmektedir. İşbirlikçi olmayan oyunlarda oyuncuların bağlayıcı anlaşmalar yapamadıkları kabul edilmektedir. İşbirlikçi oyunlarda ise oyuncuların bağlayıcı antlaşmalar yapabildikleri, koalisyonlar oluşturup iş birliğine gidebildikleri ve bu iş birliğinin sonucunda belli bir kazanca ulaşabildikleri kabul edilmektedir. İşbirlikçi oyunlarda çalışılan en temel soru, bütün oyuncuların iş birliğinin ürünü olarak üretilen ortak kazancın bireysel oyunculara nasıl dağıtılacağıdır. 

Oyun teorisi bugün sosyoloji de dahil pek çok disiplinde farklı biçimlerde yenilikçi bir biçimde kullanılmaktadır. Bu atölyede oyun teorisinin sosyolojide kullanılma biçimini ele almak amaçlanmaktadır. Lisansüstü öğrencileri katılabileceği atölyeye başvuranlar arasında seçilenler kabul edilecektir. 

Ayrıntılı bilgi için: https://tyap.net/sya1

Yayın Tarihi: 05 Ocak 2020 Pazar 04:00 Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2020, 15:26
banner25
YORUM EKLE

banner26