Osmanlıca İhtisas Seminerleri

Osmanlıca İhtisas Seminerleri, sene içerisinde paket programlar halinde ve bir birini takip edecek şekilde Yazma Eserler, Numismatik, Tenkitli Metin Neşri, Osmanlı Arşivleri, Diplomatika, Arşiv, Osmanlı Epigrafisi: Kitabeler-Mezar Taşları, Hüsn-i Hat, Metin Tahlili gibi alanlarda oluşturulmaktadır.

Osmanlıca İhtisas Seminerleri

Osmanlı Çalışmaları: Dil ve Kaynaklar ana başlığı altında Osmanlıca Seminerleri’nden sonra ikinci kademe olarak tasarlanan Osmanlıca İhtisas Seminerleri, sene içerisinde paket programlar halinde ve bir birini takip edecek şekilde Yazma Eserler, Numismatik, Tenkitli Metin Neşri, Osmanlı Arşivleri, Diplomatika, Arşiv, Osmanlı Epigrafisi: Kitabeler-Mezar Taşları, Hüsn-i Hat, Metin Tahlili gibi alanlarda oluşturulmaktadır.

Kültür mirasımızın ve tarihimizin önemli kaynakları olan el yazması eserler; tarih, din, dil, felsefe, coğrafya, astroloji, fen bilimleri gibi çeşitli konularda, yazıldığı dönem ve yere ait temel bilgileri bünyesinde toplayan, bilim ve sanat dünyasının ilk elden kaynaklarını oluşturmaktadır. Genel olarak tarih ve özel olarak Türkiye ve Osmanlı çalışmalarının çok önemli bir parçası olan yazma eserlerin tanıtılması ve tartışılması amaçlanan bu seminerde, büyük bir kültür ve ilim hazinesi olan yazma eserler görsel örnekler eşliğinde tanıtıldıktan sonra bu eserlerden nasıl yararlanılabileceğine dair ipuçlarının verilmesi hedeflenmektedir.

Nevzat Kaya* nezaretinde 4, 11, 18 ve 25 Ekim 2019 Cuma günleri 16.00-18.00 saatleri arasında düzenlenecek olan ihtisas seminerleri, ilgili olan herkesin katılımına açıktır.

Katılımcılardan beklenenler:

  • Osmanlıca bilgisi
  • Toplantılara düzenli katılım

Bu çerçevede Yazma Eserler seminerlerine katılmak isteyenler 20-29 Eylül 2019 tarihleri arasında online olarak başvurularını yapabilirler.

Başvuru linki 20 Eylül 2019 Cuma günü açılacaktır.

Not: Seminerler ile ilgili salon, gün, saat vb. detaylar başvuruda bulunanlara e-posta ile ayrıca bildirilecektir.

 *Dr., Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi Emekli Müdürü

Paylaş

Yayın Tarihi: 11 Eylül 2019 Çarşamba 05:00 Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2019, 13:07
banner25
YORUM EKLE

banner26