Osmanlı-Malay Dünyası Çalışmaları Merkezi açılıyor

Osmanlı-Malay Dünyası Çalışmaları Uygulamaları ve Araştırma Merkezi'nin açılış töreni 11 Nisan Pazartesi FSMVÜ Topkapı Yerleşkesi’nde...

Osmanlı-Malay Dünyası Çalışmaları Merkezi açılıyor

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ) ve Malezya Uluslararası İslâm Üniversitesi/International Islamic University Malaysia (IIUM) işbirliği ile İstanbul’da Osmanlı-Malay Dünyası Çalışmaları Uygulamaları ve Araştırma Merkezi açılıyor.

Merkez, iki dünyayı siyasi, kültürel, iktisadi, askeri ve sosyal yönleriyle akademik ve bilimsel yöntemlerle incelemeyi hedeflemektedir. Merkez, kapsadığı çalışma alanı bakımından da dünyada bir ilki oluşturuyor.

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da Eylül 2015’te faaliyete geçen ilk merkezin ardından İstanbul’da açılacak merkezle 300 milyonluk Malay dünyası ile Osmanlı’nın müşterek tarihinin izleri sürülecek. Yüksek lisans ve doktora programlarıyla akademi dünyasına yeni çalışma sahaları açan merkezde ayrıca Müslüman dünyanın kalkınmasına katkı sunacak çalışmalar da yürütülecek. Türkiye’nin Asya/Pasifik ülkeleriyle günümüz ilişkilerinin de çalışılacağı merkezde, “Gelecekte ortak neler yapılabilir?” sorusunun cevabı aranacak.

Osmanlı-Malay Dünyası Çalışmaları Uygulamaları ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Serdar Demirel’in yürütücülüğünde Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı İsmail Gerçek, Rektörü Prof. Dr. Musa Duman; Malezya Uluslararası İslâm Üniversitesi Başkanı Dr. Rais Yatim, Rektörü Prof. Dr. Zaleha Kamaruddin’in katılımıyla düzenlenen açılış töreni, 11 Nisan Pazartesi, 09.30’da FSMVÜ Topkapı Yerleşkesi’nde gerçekleştirilecek.

Dr. Rais Yatim’e fahri doktora unvanının da takdim edileceği açılış töreni, sema gösterisiyle sona erecek.

Merkezin ilk programı olan “Uluslararası Osmanlı-Malay Dünyası Medeniyet Çalışmaları Sempozyumu”, iki dünyadan akademisyenlerin katılımıyla 12 Nisan’da FSMVÜ Topkapı Yerleşkesi’nde düzenlenecek.

Yayın Tarihi: 09 Nisan 2016 Cumartesi 10:40 Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2016, 10:40
banner25
YORUM EKLE

banner26