Oryantalistler kavramlarımızı değiştirdi!

Ebubekir Sifil Başakşehir’de konuştu. Önemli hususlara dikkat çekti. Modernizme karşı dinleyicilerini uyardı.

Oryantalistler kavramlarımızı değiştirdi!

 

1 Mart Perşembe günü Başakşehir Kültür Merkezi'nde Dr. Ebubekir Sifil, İslâm'ı modernizmin tuzağına düşmeden yaşamaya davet eden yaklaşık olarak bir buçuk saat süren bir konuşma yaptı.

Kavramları sorgulamadan benimsedik

Ebubekir Sifil hoca, yaşadığımız çağı diğer çağlardan ayıran en önemli şeyin bugünkü hayat tarzının ve hayat algısının geçmiş hiçbir çağda yaşanmaması olduğuna dikkat çekerek; Tanzimat Fermanı ile zihinlerde hukuk, adalet, hürriyet, müsavat kavramlarının derin tahriplere yol açtığını belirtti. Batı'dan gelen bu dört kavram sorgulanmadan kullanılmasının ve savunulmasının derin sorunlara yol açtığını da sözlerine ekledi.Ebubekir Sifil

Çok kırılgan ve çözülmüş bir yapımız var

Ebubekir Sifil, bugün dinî mesele olarak ümmetin önüne gelmiş olan meselelerin hepsinin ahir zamanda ortaya çıkmış şeyler olduğunu, eski çağların hiçbir döneminde toplumların bizim yaşadığımız kadar kırılgan ve çözülmüş bir yapıya sahip olmadığını da belirtti.

Günümüzde hadislerin bu kadar tartışma konusu yapılmasının da boşuna olmadığını söyleyen Ebubekir Sifil hoca, İslâm'ı ve İslam kaynaklarını araştıran oryantalistlerin bu zihin bulanıklığına yol açtığını öne sürdü. Batılı bir İslam araştırmacısının hacda edindiği izlenimlerde, “Müslümanların Kur'an’da yazmadığı halde birbirlerine dilleri farklı olsa da aynı şekilde selam verip aynı şekilde namaz kıldıklarını, yemeği aynı şekilde sağ elleriyle yediklerini, Kur'an'ı artık araştırmanın gereksizliğine dikkat çekerek ‘yaşayan Kur'an’ olan peygamberlerinin araştırılması gerektiğini” yazan mektuba dikkat çeken Sifil hoca, oryantalistlerin bizde çok büyük iki şeye sebebiyet verdiğini söyledi. Bunlardan birincisinin bizim kavramlarımızı değiştirmeleri olduğunu, örneğin gelenek kavramının lügatimize girmesine oryantalistlerin neden olduğunu söyledi. İkinci olarak da bugün konuştuğumuz bütün meselelerin müsebbibinin oryantalistlerin kaynak araştırmaları yapmalarından sonra doğduğuna dikkat çekerek, Efendimiz'i bile tartışır hale geldiğimizi üzerine basarak zikretti.

Müslümanlığı mealden haberdar olmaya indirgedik

Ebubekir Sifil hoca, İslâm’ın bugün bizim için kurtuluş ideolojisine indirgenmiş durumda olduğunu ve müslümanlar olarak İslâm'a olan teslimiyetimizde problem olduğunu da dillendirdi. Müslümanlığı mealden haberdar olmaya indirgemiş durumda olduğumuzu, geçmişten günümüze üç yüz elli meal yazılmışken, son on beş yılda bu sayının yakalandığına vurgu yaptı. Bu durumun bizim Kur'an'ı anlamaya çalışıyor oluşumuzu değil, bir arayışın eseri olduğunu, herkesin kendine göre bir din tasavvuru aradığını söyledi.

 

Ali Yaşkın oradaydı

YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet
ahmet - 11 yıl Önce

Üstad seni seviyoruz.ALLAH yardımcın olsun..

Muhammet Ali BAYRAM
Muhammet Ali BAYRAM - 11 yıl Önce

Kur'a'ın anlamıyla buluşmaktan asırlarca alıkonulmuş bir milletin mensupları için bu kötü değil, iyi bir haber. Kur'ansız müslümanlık tasarlayanların işine gelmez o başka. Meal için şunu diyebilirim: "Yetmez ama evet!"

,,,,,,,,,
,,,,,,,,, - 11 yıl Önce

artık herkes meal okuyum bırer alim oluyorar. ahkam kesıyorlar. yy var olan yanlısları duzeltıyorlar masaallah masaallah ne gencler var sahebenın hatasını duzeltecek kadar duzgunler!