Orhan Pamuk&Edhem Eldem Söyleşisi

Yazar Orhan Pamuk ve tarihçi Edhem Eldem mini bir söyleşi dizisinde bir araya geliyor. 23 Eylül Perşembe ve 30 Eylül Perşembe günleri iki bölüm halinde yayınlanacak söyleşide Pamuk ve Eldem, Veba Geceleri’nden yola çıkarak roman ve tarih ilişkisini konuşacak. Yapı Kredi Yayınları Instagram hesabında yayınlanacak olan söyleşinin kaydı, yayının ertesi günü kurumun Youtube kanalından da izlenebilecek.

Orhan Pamuk&Edhem Eldem Söyleşisi

“Bu hem tarihi bir roman hem de roman biçiminde yazılmış bir tarihtir” diye başlayan Veba Geceleri, okurunu tarih, edebiyat, tarih yazımı ve tarihi roman üzerine düşünmeye davet ediyor.


Tarihçi Edhem Eldem Kitap-lık dergisinin 215. sayısında yer alan “Tarih bir adaya sığar mı?” başlıklı incelemesinde tarihin romandaki yerini şöyle açıklıyor: “O dönemde Osmanlı topraklarında yaşanan ve görülen başlıca ümitler, kaygılar, meraklar, yenilikler, gelenekler, korkular, çekişmeler küçücük bir adada baş gösteriyor. [...] Orhan Pamuk’un Osmanlı tarihini bir adaya sığdırmayı, sıkıştırmayı başardığını söyleyebiliriz. Aslında Minger’e sığan sadece Osmanlı tarihi değildir; dünya tarihidir, hatta da genel anlamda tarihtir.”

 

Peki tarih nasıl başladı? Edebiyattan ne zaman ayrıldı? Tarihçiyi yazardan ayıran özellikler neler? Bildiğimiz anlamda tarih yazımı nasıl ortaya çıktı? Tarihi roman türü içerisinde tarih nerede duruyor? Romancı ve tarihçi arasındaki “güç dengesi” hakkında ne söylenebilir? İki bölümlük bu söyleşi dizisinde Edhem Eldem ve Orhan Pamuk Veba Geceleri’nden yola çıkarak bu ve benzeri soruların yanıtlarını arıyor.

 

23 Eylül Perşembe saat 19:00 ve 30 Eylül Perşembe saat 19:00’da Yapı Kredi Yayınları Instagram hesabında iki bölüm olarak yayınlanacak söyleşinin kaydı, yayının ertesi günü Yapı Kredi Yayınları’nın Youtube kanalından da izlenebilecek.

 

 

 

 

Yayın Tarihi: 19 Eylül 2021 Pazar 16:48
YORUM EKLE

banner19

banner36