Orhan Pamuk yeni romanı Veba Geceleri’ni anlatıyor

Yazar Orhan Pamuk, 23 Mart’ta çıkacak yeni romanı Veba Geceleri’ni on iki kısa videoyla anlatacak. Mart ve Nisan ayları boyunca Yapı Kredi Yayınları’nın sosyal medya hesaplarından aralıklı olarak yayınlanacak videoların üçüncüsü 19 Mart günü yayınlandı. Bu videoda Pamuk, romanının kahramanlarını anlattı.

Orhan Pamuk yeni romanı Veba Geceleri’ni anlatıyor

19 Mart Cuma günü Yapı Kredi Yayınları’nın YouTube, Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarında yayınlanan ikinci videoda Orhan Pamuk, yeni romanı Veba Geceleri’nin kahramanlarını anlattı.


Pamuk, “Kırk yıldır düşündüğüm, beş yıldır yazdığım ve son bir yıldır da yeniden yazdığım” diyerek anlattığı Veba Geceleri’nin kahramanlarını kısaca şöyle özetledi:“İlk çift Minger adasının valisi Sami Paşa ile onun gizli sevgilisi Marika... İkinci çift, adada doğmuş büyümüş ve Harbiye’de okumuş genç subay Kolağası Kâmil ve onun âşık olup evlenmek istediği adalı ve hırçın Zeynep. O sırada Çırağan Sarayı'nda hapis olan eski padişah V. Murat’ın üçüncü kızı Pakize Sultan ile onun yeni evlendiği kocası karantina uzmanı Doktor Nuri de üçüncü çift. Padişah II. Abdülhamit karantina doktorunu, veba salgınını durdursun diye yollamıştır Minger Adası’na. Abdülhamit’in de romanımın bir başka kahramanı olduğunu söyleyeyim.”

 

Videoda romanının hem polisiye hem de tarihi bir yanı olduğunu belirten yazar, aynı zamanda bu çiftlerin aşk hikâyelerini anlatan bir yanı olduğunu da söyledi. Pamuk sözlerine şöyle devam etti: “Postaneden vilayet binasına, hapishaneden Hastaneye ve vilayet binasından isyancı Ortodokslara kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun son günlerinin genel bir manzarasını veren panoramik bir roman aynı zamanda Veba Geceleri... Günümüze gönderme yapan ve karantina sorunlarıyla, ölüm korkusuyla, kadercilikle, devlete öfkeyle meşgul yerler de var... Ve herkesin bana sorduğu... Siyasi kısımları da var elbette. Ama eski hikayeler ve hayal gücüme dayanan bir masal yanı da var.”

 

 

Yayın Tarihi: 20 Mart 2021 Cumartesi 18:00
banner25
YORUM EKLE

banner26