Online panel: “İnsanlar ve Coğrafyalar Arasında: Bir Dünya Seyyahı Evliya Çelebi”

Büyük Türk seyyahı ve 17. yüzyıl Osmanlı edebiyatının en önemli simalarından Evliya Çelebi, “İnsanlar ve Coğrafyalar Arasında: Bir Dünya Seyyahı Evliya Çelebi” adlı online panelde konunun önde gelen uzmanları tarafından değerlendiriliyor.

Online panel: “İnsanlar ve Coğrafyalar Arasında: Bir Dünya Seyyahı Evliya Çelebi”

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından düzenlenecek İnsanlar ve Coğrafyalar Arasında: Bir Dünya Seyyahı Evliya Çelebipaneli 18 Mayıs 2020’de online video konferans uygulaması Zoom’da gerçekleşecek. Ulusal ve uluslararası alandan Evliya Çelebi uzmanlarının yer alacağı panelde, ünlü seyyahın hayatı, Türkçe ve Türk kültürüne etkisi, Batı dünyasındaki görünümü ve haritacılığı ele alınacak.

İnsanlar ve Coğrafyalar Arasında: Bir Dünya Seyyahı Evliya Çelebi” panelinde bir rüya ile başlayan ve yarım asır boyunca devam eden coğrafyalar arasındaki yolculuğunu Seyahatname ile dünyaya armağan eden Evliya Çelebi, döneminin siyasi, sosyal, kültürel ve gündelik yaşamına etkileri bağlamında konuşulacak. Konunun önde gelen isimlerinin konuşmacı olduğu panel; dolaştığı yerleri tarihinden coğrafyasına, insanlarından bitkilerine, yiyeceklerinden giyeceklerine kadar birçok açıdan anlatmasının yanı sıra zengin söz varlığıyla da kendi çağının özgün isimlerinden biri olan büyük seyyahın dünyasına yolculuğa çıkmak isteyenlere, rehberlik yapmaya hazırlanıyor.

Konuşmacılar arasında, UNESCO’nun Evliya Çelebi’nin doğumunun 400. yılında açtığı Evliya Çelebi Yolu’na ilham veren Prof. Dr. Gerald Maclean ve Prof. Dr. Donna Landry de yer alıyor. Prof. Dr. Gerald Maclean önderliğinde 2009 yılında bir grup araştırmacı Evliya Çelebi’nin izinden Anadolu’yu gezerek, rotadaki değişimleri izledi, binicilik kültürünün izlerini araştırdı. Projeden ilham alan UNESCO, Evliya Çelebi’nin doğumunun 400. yılında Evliya Çelebi Yolu’nu kültür tarihine sundu. Türkiye’nin ilk atlı kültür yolu olan rota üzerinde büyük seyyahın izi takip edilebiliyor.

İnsanlar ve Coğrafyalar Arasında: Bir Dünya Seyyahı Evliya Çelebi” paneli, 18 Mayıs’ta online video konferans uygulaması Zoom ve üniversitenin Youtube kanalında izlenebilecek.

Konuşmacıların Evliya Çelebi hakkındaki çalışmaları

Prof. Dr. Musa Duman

Alanın önemli isimlerinden Prof. Dr. Musa Duman, Evliya Çelebi Seyahatnamesine Göre 17. Yüzyılda Ses Değişmeleri (Türk Dil Kurumu Yayınları, 1995) adlı eseriyle Türkiye Yazarlar Birliği 1995 Yılı Dil Ödülünü aldı. Prof. Dr. Duman’ın Evliya Çelebi ve Seyahatname’den Seçmeler (Kesit Yayınları, 2010) adlı kitabı ise 100 Temel Eser Serisinde yer aldı. Prof. Dr. Duman aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Araştırma Fonu Sekreterliği tarafından desteklenen “Evliya Çelebi Seyahatnamesinin 2.Cildinin İlmî Neşri” projesini yürüttü. Evliya Çelebi’nin doğumunun 400. yılı nedeniyle UNESCO’nun ilân ettiği 2011 Uluslararası Evliya Çelebi yılı etkinlikleri kapsamında hazırlanan Evliya Çelebi Atlası’na makalesiyle katkı sundu. Bu özel çalışmaların dışında Seyahatnamenin dil özelliklerini ele aldığı birçok makalesi ve bildirisiyle de eserin Türkçe açısından önemini ortaya koydu.

Prof. Dr. Hayati Develi

Evliya Çelebi ile ilgili konularda akla gelen ilk isimlerden olan Prof. Dr. Hayati Develi’nin doktora tezi Evliya Çelebi Seyahatnamesine Göre 17. Yüzyılda Osmanlı Türkçesinde Ses Benzeşmeleri ve Uyumlar, 1995 yılında Türk Dil Kurumu Yayınları tarafından kitaplaştırıldı. Evliya Çelebi’nin doğumunun 400. yılı nedeniyle UNESCO’nun ilân ettiği 2011 Uluslararası Evliya Çelebi yılı etkinlikleri kapsamında hazırlanan Evliya Çelebi Atlası’nın Bilim ve Danışma Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Develi, kitabın büyük bir bölümünü kapsayan Evliya Çelebi’nin İzinde nehir metnini kaleme aldı. Prof. Dr. Develi metinde Seyahatname’yi kendi bakış açısına göre özetliyor ve yorumluyor. Söz konusu metin 2013 yılında bağımsız bir kitap olarak yayınlandı. Prof. Develi’nin Evliya Çelebi ile ilgili onlarca konferansı bulunuyor.

Prof. Dr. Zekeriya Kurşun

Osmanlı dönemi Arap coğrafyası, Ortadoğu’nun yakın dönem siyasi tarihi, Türk-Arap ilişkileri üzerine çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Zekeriya Kurşun, 2011 yılında Evliya Çelebi’nin Dicle ve Fırat haritasını keşfetti. Prof. Dr. Kurşun’un başında olduğu beş kişilik bir ekip, ünlü seyyahın kayıp olduğunu bildikleri ve Hicaz yolunda çizdiği haritayı Suudi Arabistan’da buldu. Evliya Çelebi’nin Dicle-Fırat arası bölgeyi ve Yukarı Mezopotamya’yı çizdiği harita; şehir, kale, mezar, türbe, köprü ve yolları resimlerle gösteriyor. Prof. Dr. Kurşun’un editörlüğünü yaptığı Evliya Çelebi Seyahatnamesi/2.kitap (Yapı Kredi Yayınları,1998) ve Evliya Çelebi’nin Şehirleri (Mahya Yayınları, 2013) adlı iki kitabı da bulunuyor. Evliya Çelebi Atlası’nın Bilim ve Danışma Kurulu Üyesi de olan Prof. Dr. Kurşun, kitaba bir makale ile de katkı sundu.

Yayın Tarihi: 08 Mayıs 2020 Cuma 14:23
YORUM EKLE

banner19

banner36