Nurettin Topçu Maarif Günleri başlıyor

Nurettin Topçu Maarif Günleri 9-10 Aralık tarihlerinde Kağıthane'de başlıyor.

Nurettin Topçu Maarif Günleri başlıyor

Entelektüel bir öğretmen olan Nurettin Topçu vefatının 40.yılında anılıyor. TYB İstanbul Şubesi, Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün birlikte organize ettiği ‘Nurettin Topçu Maarif Günleri’nde, kültür hayatımıza büyük katkıları olan Nurettin Topçu vefatının 40.yılında talebeleri, okurları ve sevenlerinin katılımıyla Kağıthane’de Gültepe Kültür Merkezi ve çeşitli liselerde düzenlenecek etkinliklerle anılacak.

9-10 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek olan ‘Bir Entelektüel Olarak Nurettin Topçu Maarif Günleri’nde ilk gün öğleden önce saat 10.00’da mezarı başında okunacak Kur’an-ı Kerim ve dua ile başlayacak olan etkinlikler, Topçu'nun fotoğrafları ve kitap kapaklarından oluşan serginin açılışı ile devam edecek.

Saat 13.00’deki basın açıklamasının ardından Nurettin Topçu’nun hayatının anlatıldığı belgesel gösterimi ile sürecek olan ilk gün etkinliklerinde öğleden sonra Hüseyin Akın’ın yöneteceği panelde Prof.Dr.Ergun Yıldırım, ‘Türk Düşünce Hayatında Nurettin Topçu’, Dursun Ali Taşçı 'Nurettin Topçu’nun Maarif Davası’ başlıklı konuşma yapacaklar. "Nurettin Topçu’nun Maarif Davası" konulu panel saat 14.00’de Gültepe Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. 

9 Aralık Çarşamba günü Kağıthane Anadolu İmam-Hatip Lisesi’nde düzenlenecek özel etkinliklerde lise öğrencilerinin katılımıyla saat 16.00’da ‘Bu Okulda Hareket Var’ ve ‘Nurettin Topçu ve Gençlik Formu’ düzenlenecek.

10 Aralık Perşembe günü İlhan Kurt’un yöneteceği ilk oturumda Doç.Dr. Rıdvan Özdinç, Hasibe Çerko ve Yusuf Tosun Nurettin Topçu’nun çeşitli özelliklerini ele alan konuşmalar yapacak. "Nurettin Topçu’yu Okumak ve Anlamak" başlıklı oturum İmece İlkokulu binasında saat 10.00’da gerçekleşecek.

10 Aralık Perşembe günü Muzaffer Doğan’ın yöneteceği  oturum saat 10.00’da Dr.Sadık Ahmet Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nde gerçekleşecek. "Tanıyanların Dilinden Topçu" başlıklı panelde, Prof.Dr. Emin Işık ve Şücehattin Erdem, hatıralar ışığında Nurettin Topçu ve Topçu’dan bize kalanları anlatacak.

TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı’nın yöneteceği oturumda Yusuf Kaplan ve Ercan Yıldırım, "entelektüel bir öncü olarak Nurettin Topçu" ve "Hareket Dergisi ve edebi kişiliği" üzerinde duracaklar. "Düşünce Adamı Olarak Nurettin Topçu" başlıklı son oturum saat 14.00’de Hasbahçe İmam-Hatip Lisesi’nde gerçekleşecek.

‘Bir Entelektüel Olarak Nurettin Topçu Maarif Günleri’ ödül töreni ve ödüllerin verilmesi ile sona erecek.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2015, 09:49
YORUM EKLE

banner19