Nazif Tunç İrfan Sineması’nı ve Karınca filmini anlatacak

Türk sinemasının değerli yönetmenlerinden Nazif Tunç, “Bâbıâli Enderun Sohbetleri”nde “İrfan Sineması ve Karınca”yı anlatacak.

Nazif Tunç İrfan Sineması’nı ve Karınca filmini anlatacak

Kendine özgü bir sinema dilini kuran ve bugüne kadar pek çok başarılı diziye ve sinema filmine imza atan Nazif Tunç, Yeni  Dünya Vakfı’ndaki sohbetinde ‘İrfan Sineması’ kavramı üzerinde duracak ve yeni filmi ‘Karınca’yı anlatacak. Sinema eleştirmeni ve yazarı İhsan Kabil’in yöneteceği toplantı, vakfın Cağaloğlu’ndaki Genel Merkezi’nde (Hasan Paşa Medresesi) gerçekleşecek. Katılımın serbest olduğu toplantı, bugün (27 Şubat Perşembe) saat 18.00’de başlayacak. Adres: Yeni Dünya Vakfı, Prof. Dr. Kâzım İsmail Gürkan Caddesi, Nu. 15 Cağaloğlu. Nazif Tunç’un yönetmenliğini yaptığı “Karınca” filmi ESKADER tarafından 2019 yılının en başarılı filmi seçilmişti.

Sinemaya adanmış ömür

Ömrünü yeni bir sinema dilini oluşturmaya çalışan Nazif Tunç, 1964 yılında Tekirdağ, Malkara’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesini bitirdi. 'Milli Mücadele Romanının Sinemaya Uyarlanması' tez çalışması konusudur. Bir süre gazetelerde sinema eleştirmenliği yaptı. TRT de çalıştı. 1991 yılından bu yana film ve dizi yönetmenliği yapmaktadır. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Sinema- Televizyon Bölümü’nde ‘Film Yapım-Yönetim’  dersleri verdi. 2012- Malatya Film Festivali Danışma Kurulu üyeliği yaptı. 2014- 2016 Kültür Bakanlığı Sinema Destekleme Kurulunda görev aldı. Film Yapımcıları Meslek Birliği’nde (Fiyab) Yönetim Kurulu üyesi ve başkan yardımcısıdır. ‘Halk içinde Hâkk ile birlikte’  ilkesiyle Halk Film’i kurdu. Türk milletinin tarihsel gelişimine, ulusal kültürüne, inanç, irfan geleneğine ve medeniyet tasavvuruna dayanan konularda güncel ve tarihi senaryoları sinemaya aktarmayı sürdürüyor.

Yayın Tarihi: 27 Şubat 2020 Perşembe 11:25
banner25
YORUM EKLE

banner26