Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Fransa

İstanbul Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Fransa, dördüncü etkinliğinde Atelier des Lumières’in direktörü Michael Couzigou’yu ağırlıyor.

Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Fransa

İstanbul Modern’in 2012 yılında düzenlemeye başladığı “Müzeler Konuşuyor”, uluslararası müze profesyonellerini Türkiye’deki meslektaşlarının yanı sıra müze ziyaretçileriyle ve internet üzerinden küresel izleyicilerle buluşturan bir söyleşi platformu.

Müzeler Konuşuyor, 2012-2014 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri, 2014-2015’te Birleşik Krallık ve 2016-2017’de Almanya’nın ardından, 2019 yılında İstanbul Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle Fransa’ya odaklanıyor.

İstanbul Modern, program kapsamında Fransa’daki sanat kurumlarının müzecilik alanına getirdiği özgün katkıları, kurumların tarihlerini, organizasyon yapılarını ve gelecek stratejilerini mercek altına alıyor.

GELECEK ETKİNLİK


IMMERSIVE ART FESTIVAL

3 Ekim 2019, Perşembe, 19.00

Etkinlik mekânı: İstanbul Modern Sinema

Michael Couzigou

Atelier des Lumières

Direktör

Atelier des Lumières, Endüstri Devrimi sırasında Plichon Kardeşler tarafından donanma ve demir yolu şirketlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere 1835 yılında kurulan Chemin-Vert Dökümhanesi çatısı altında kurulur. Dökme demir parçaların üretimini yapan fabrika, hem 1929 yılındaki tüm dünyayı etkileyen Büyük Buhran’dan hem de endüstriyel plastik üretiminin de başlamasından etkilenir. 1935 yılında bu alanda hizmet vermeyi durdurduktan sonra el değiştiren dökümhane, bundan sonraki 65 yıl boyunca, araç gereç imalatına odaklanan bir tesis olarak hizmet verir ve 2000 yılında kapanır.

Dökümhane, Culturelspaces yönetim kurulu başkanı Bruno Monnier tarafından 2013 yılında tekrar keşfedilir. Dört yıl boyunca süren yenileme çalışmaları sonucunda Paris’te dijital sanat alanına odaklanan bir sanat merkezi olarak 2018 yılında Atelier des Lumières [Işıklar Atölyesi] adıyla sanatseverlere kapılarını açan kurum, açılışında “Gustav Klimt”, “Hundertwasser” ve “POETIC_AI” başlıklı üç sergiyi izleyiciyle buluşturan kurumun Klimt sergisi sekiz ayda 1.200.000’i aşkın ziyaretçiyi ağırlar.

Atelier des Lumières 2019 yılında ise sergi mekânlarının tüm yüzeylerini kaplayan “Van Gogh, Yıldızlı Gece” sergisi için görsel ve işitsel üretimlerle sanatçının yaşamını ve yapıtlarının izini sürmeyi amaçlar. Kurumun direktörlüğünü üstlenen Michael Couzigou, ekim ayında ilk defa gerçekleştirilecek “IMMERSIVE ART FESTIVAL” başlıklı bir etkinlik planlıyor. Bu kapsamda Atelier des Lumières’de yer verilecek, mekânla bütünleşik dijital sanat çalışmaları, izleyiciyi çepeçevre sararken, katılımcıları yapıtlarla etkileşim kurmaya davet edecek.

Yayın Tarihi: 28 Eylül 2019 Cumartesi 06:00
YORUM EKLE

banner19

banner36