Mustafa Ruhi Şirin'e fahri doktora

Birkaç haftadır Taksim’de anayasa ve çocuk etkinlikleri de düzenleyen Mustafa Ruhi Şirin’e Kırklareli Üniversitesi’nden fahri doktora..

Mustafa Ruhi Şirin'e fahri doktora

 

Mustafa Ruhi Şirin, çocuk edebiyatı üzerine çalışmalarıyla tanıdığımız bir büyüğümüz. Bu uğraşlarını başkanı olduğu Çocuk Vakfı eksenli sürdüren Şirin, diğer yandan Türkiye’nin aktüel gündeminde olan yeni anayasada ‘çocuk haklarının da’ yer alması için ulaşabildiği tüm çocuklar ve çocuk konusunda duyarlı kurum ve kuruluşlarla beraber etkinlikler düzenliyor.

Yedi haftadır, her cumartesi Taksim Meydanı’nda çeşitli yörelerden çocuk ve öğrenci meclisleri üyeleri ve diğer konuya ilgi duyan kurum ve kuruluş temsilcileriyle beraber mesajını dillendiriyor ve en önemlisi çocukların gerek anayasa gerekse diğer konularda görüşlerini özgürce ‘Anayasa İçin Çocuk Görüşü Kürsü Programları’ aracılığı ile dile getirmelerine önderlik yapıyor.Mustafa Ruhi Şirin ve Murtaza Yetiş

Çocuklar için iyi şeyler olacak

Bu programa katılanlardan birisi de TBMM’nden Adıyaman milletvekili Murtaza Yetiş idi. Çocuk konusunda duyarlılığını salt seçim bölgesi Adıyaman’da değil, bizzat Taksim’deki etkinliğe katılarak ve oradaki çocuk ve öğrenci meclisi üyeleriyle içten bir diyalog kurarak gösteren Adıyaman milletvekili Dr. Murtaza Yetiş, “Çocuklar için de iyi şeyler olacak” diyor ve biraz sona “TBMM çatısı altında çocuk hakları izleme komitesi oluşturuldu.” müjdesini de vererek ekliyor:  “Böylece geleceğimizin daha aydınlık olacağını ümit ediyorum.”

Adıyaman Milletvekili Murtaza Yetiş, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi ve çocuk hakları ve çocukların mağduriyetlerinin giderilmesi yönünde yerel ve uluslararası uğraş veren yetkin ve özverili insanlardan biri.

Çocuk Vakfı’nın desteğiyle düzenlenen programda Ataşehir, Bayrampaşa ve Beyoğlu Belediyeleri Çocuk Meclisi üyelerinin görüşleri alındı. Taksim’de dile getirilen ve yakında TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyelerine teklif olarak ulaştırılacak çocuk görüşleri bir cümleyle şöyle özetlenebilir: Anayasada çocuk ve yetişkin eşit olsun ve çocukların da görünür olduğu bir anayasa yapılsın.

Kırklareli Üniversitesi’nden Mustafa Ruhi Şirin’e fahri doktora

Mustafa Ruhi ŞirinÇocuk edebiyatına dair kitapları bir çok dile çevrilen, yıllarını çocuklara, çocuğun gelişimine ve çocuk edebiyatına adamış olan Mustafa Ruhi Şirin, bu anayasa ve çocuk etkinliğinin dışında bugünlerde farklı bir tatlı telaş içerisinde… Zira Kırklareli Üniversitesi, yazar şair Mustafa Ruhi Şirin’in çocuk edebiyatı kültürüne katkıları ve çocuk edebiyatı eserleri çerçevesinde kendisine fahri doktora verilmesini kararlaştırdı. Çocuk kitapları nedeniyle Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nin Fazıl Hüsnü Dağlarca’ya verdiği ilk fahri doktoradan sonra, Türkiye’de çocuk edebiyatı bağlamında ikinci kez fahri doktora verilmiş olacak.

Kırklareli Üniversitesi’nde Mustafa Ruhi Şirin için düzenlenecek fahri doktora töreni 18 Haziran Pazartesi günü saat 15.00’de gerçekleşecek. Mustafa Ruhi Şirin, Kırklareli Üniversitesi’nde aynı gün saat 14.00’da “Anayasa ve Çocuk” konulu bir konferans verecek.

 

Kadri Akkaya ve Isabelle M. Beck Taksim’de çocuklara ve cocuk ruhlu yetişkinlere şahit oldular

YORUM EKLE