Murat Palta ile el yazmalarından ilham alan minyatür atölyesi

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün “Hafıza-i Beşer” sergisi kapsamında düzenlediği etkinlikler, grafik tasarımcı ve sanatçı Murat Palta’nın minyatür atölyesiyle devam ediyor.

Murat Palta ile el yazmalarından ilham alan minyatür atölyesi

8 Şubat Cumartesi günü gerçekleşecek atölyede, hem sergideki figürlerin reprodüksiyonları yapılacak hem de el yazmalarındaki kolektif yaklaşım tartışmaya açılacak.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün “Hafıza-i Beşer: Osmanlı Yazmalarından Hikâyeler” sergisi kapsamında düzenlediği etkinlikler, Pera Müzesi Öğrenme Programları tarafından programlanan, yazmaların görsel dünyasına odaklanan renkli ve keyifli bir sanatçı atölyesiyle devam ediyor. Minyatür geleneğini modern figürlerle yeniden gündeme taşıyan Murat Palta yürütücülüğündeki atölyede öncelikle, “Hafıza-i Beşer” sergisi sanatçıyla birlikte gezilecek. Kısa bir keşif turunun ardından gerçekleşecek atölyede ise Osmanlı el yazmalarından ilhamla çeşitli figürler resmedilecek. Sergideki Acaibu'l-Mahlukat çizimleri gibi farklı minyatürlerin reprodüksiyonlarının üretileceği çalışmada katılımcılar, aynı zamanda minyatür sanatı ve el yazmalarındaki kolektif yaklaşımın prensipleri hakkında bilgi edinme fırsatı da bulacaklar.

Elyazması kültürüne farklı bir bakış

Osmanlı’nın yazın ve gündelik yaşam kültürüne dair birçok önemli ayrıntıyı ortaya koyan “Hafıza-i Beşer” sergisi, yakın zamanda gelişen yeni yaklaşımlardan yola çıkarak kolektif okuma-yazma kültürünün ve elyazmalarının çok katmanlı dünyasını daha iyi anlamamıza olanak sağlıyor. İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, 19. yüzyılda matbaanın yaygınlaşmasıyla yavaş yavaş etkisini kaybeden, 20. yüzyılda geniş kitleler için bir bilgi, hikâye ya da maneviyat kaynağı olmaktan çıkıp koleksiyonerlerin ilgi alanına giren Osmanlı elyazması kültürünü bu sergiyle yeniden gündeme taşıyor.

Minyatür sanatına ve bu geleneksel üretime modern bir perspektiften yaklaşan çalışmalara ilgi duyan yetişkinlere yönelik hazırlanan “El Yazmalarının İzinde Sanatçı Atölyesi: Murat Palta”8 Şubat Cumartesi günü saat 14.00-16.00 arasında İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün ikinci katındaki Arka Oda’da gerçekleşecek.

Bu atölye Pera Müzesi Öğrenme Programları iş birliğiyle gerçekleştirilmektedir. Etkinlik biletleri Biletix'ten temin edilebilir. Yerler sınırlıdır, rezervasyon alınmamaktadır.

Yayın Tarihi: 01 Şubat 2020 Cumartesi 17:04
YORUM EKLE

banner19

banner36