Mohammed Imad Mahhouk’un “Harf Makamı” sergisi açılıyor

Kendine has soyut bir hüviyet ile anlam değerini koruyan ve hat kültürünün kadim yazı stil ve tasarımlarını çalışmalarında sıklıkla işleyen özgün bir sanatçı olan Mohammed Imad Mahhouk’un “Harf Makamı” sergisi Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılıyor.

Mohammed Imad Mahhouk’un “Harf Makamı” sergisi açılıyor

Mohammed Imad, kufi tarzda gerçekleştirdiği üretimlerini 13 Aralık Salı akşamı saat 19.00’da Zeytinburnu Kültür Sanat’ta açılacak Harf Makamı sergisinde sanatseverlere sunuyor. Mohammed Imad‘ın sergi kapsamında derlediği, kimi örneklerini de bu sergi için ürettiği; Kur’an‘dan ayetler, Allah‘ın isimleri (Esmâlar) ve ‘Edeb Ya Hu’ ya da ‘Bu da Geçer Ya Hu’ gibi özdeyişlerin yer aldığı içeriklerden oluşan bu sergiyi teşrifinizi dileriz.

MOHAMMED IMAD MAHHOUK KİMDİR?

1959 Halep doğumlu olan Mohammed Imad Mahhouk, Halep Üniversitesi Atom Fizik Bölümü’nden mezun olmuştur. Süleymaniye Kütüphanesi’nde 1990 yılında el yazması restorasyonu eğitimini başarıyla tamamlamış ve daha sonra çok sayıda elyazması Kur’an eserinin restorasyonu çalışmaları yapmıştır. Hat sanatı eğitimini Hattat Hasan Çelebi’den aldığı derslerle tamamlayarak Halep’te kendi atölyesinde, Al-Sultaniaa Camii’nde ve Riyad’daki Kral Abdüllaziz Kütüphanesi’nde hat çalışmaları yapmıştır.

1992 yılından itibaren Halep’teki yıllık sergilere katılmaya başlamış; 1997’de ise yine Halep’te ilk kişisel sergisini açmıştır. 2007’de Londra’daki Uluslararası İslam Sergisi’ne katılmıştır. 2013 yılından itibaren İstanbul’da birçok kişisel sergi açmış ve ortak sergilere katılmıştır. Kişisel ve karma sergilerle sanatseverlerle buluşmaya devam eden sanatçı halen İstanbul’da kendi atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Yayın Tarihi: 12 Aralık 2022 Pazartesi 18:00
YORUM EKLE

banner19

banner36