Meridyen'den telif Siyer yarışması

Meridyen Derneği, 'Hafıza Seni Anmak Ödevinde' temalı telif Siyer yarışması düzenliyor.

Meridyen'den telif Siyer yarışması

Meridyen Derneği, Sonpeygamber.info Projesi’nin onuncu yılını dolduracağı 2017’de sonuçlandırılmak üzere “Hafıza Seni Anmak Ödevinde” temalı Telif Siyer Yarışması düzenliyor. Birincilik ödülünün 25.000 TL olarak belirlendiği yarışmaya yeni ve özgün olarak kaleme alınmış siyer kitabı projeleri başvurabilecek. Yarışmada birincilik ve mansiyon ödülüne layık görülen eserler Meridyen Derneği tarafından yayımlanacak.

Aday eserler, İslam âlimi Prof. Dr. Hayrettin Karaman, İslam tarihçisi Prof. Dr. Adnan Demircan, Hadis uzmanı Prof. Dr. Mehmet Özşenel, İslam tarihçisi Yrd. Doç. Dr. Nihal Şahin Utku ve Sonpeygamber.info’nun kurucularından Fatma Ekinci’nin yer aldığı bir jüri tarafından değerlendirilecek.

Yarışma dolayısıyla Meridyen Derneği’nin yaptığı açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: “Dünya tarihinde hiç kimsenin hayatı İslam Peygamberi’ninki kadar zengin biçimde ele alınmadı. O’nun sireti tüm veçheleriyle, bir yaşamöyküsü olmaktan öte inananların rehberi niteliğindedir; bu sebeple asırlar boyunca farklı coğrafyalarda, sayısız dilde tekrar tekrar kaleme alındı ve alınmaya devam ediyor. Hz. Peygamber’in “hatırası”, Müslüman toplumların vahiyle irtibatının anahtarı mesabesinde olacaktır her devirde. Modern Türkçe’nin eşsiz naatlerinden birini kaleme alan Sezai Karakoç’un, “Göz seni görmeli, ağız seni söylemeli / Hafıza seni anmak ödevinde mi” mısralarında işaret edildiği üzere zamanlar ve mekânlar değişse de esas gaye O’nun siretinin hatırlanması ve hatırlatılmasıdır. İşte bu noktadan hareketle Hz. Peygamber’i dünyaya yeni bir dille ve çağın etkin iletişim araçlarını kullanarak anlatmanın yanında bu ufukta yeni çalışmaların ortaya konulmasını da teşvik etmek amaçlarıyla çok yönlü faaliyetler sürdüren kurumumuz, Sonpeygamber.info Projesi’nin onuncu yılını dolduracağı 2017’de sonuçlandırılmak üzere telif siyer yarışması düzenliyor. Yarışmayla birlikte O’nun daha iyi anlatılması ve anlaşılmasına vesile olacak yeni eserlerin raflardaki yerini almasını ümit ediyoruz.”

Yarışmaya başvuru ve katılım şartları hakkında detaylı bilgilere www.sonpeygamber.info web portalı üzerinden erişilebilir.

Son başvuru ve eser teslim tarihi 16 Ocak 2017.

Yayın Tarihi: 12 Ocak 2016 Salı 14:28 Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 09:46
banner25
YORUM EKLE

banner26