Mehmet Özçay Ağaç Portreleri fotoğraf sergisi

Zeytinburnu kültür sanat sezonu Mehmet Özçay Ağaç Portreleri fotoğraf sergisi ile Cuma 19.00'da açılıyor

Mehmet Özçay Ağaç Portreleri fotoğraf sergisi

Ağaçlar Poz Verdiğinde

Fotoğrafın taşınabilir makinelerin ortaya çıktığı 18. yüzyıldan itibaren hayatımızdaki yerini sürekli artırdığı malumumuz. Çağımızda fotoğrafın hayati olduğu günlerden, hayatın fotoğraf olduğu günlere geldik. Elbette fotoğraf hayatımızdaki hacmini artırdığı haliyle çok önemli bir belge, bir bilgi, vizörden görünenin temsilcisi ve bir “mühürlenmiş zaman”. Bu fotoğrafın bir yüzü özellikle sevgili Ara Güler üstadımızın bizimki de “yarım sanat” dediği yer. Fakat fotoğrafın bir varlığın temsilcisi olmanın ötesine geçtiği yerde diğer “yarım”ın eklendiği fotoğraf sanatı var. Burada fotoğraf zamanı, vizörden görüneni ve dönemi, temsil etmeye devam ederken, bizzat kendisi de bir varlığa dönüşüyor. Sanat eseri olarak fotoğraf zihnen algılayabilenin ötesine taşıyor izleyenlerini.

Sizlere takdim ettiğimiz “Ağaç Portreleri” dünyada hat sanatının üstatlarından Hattat Mehmet Özçay’ın yakın dostları dışında bilinmeyen fotoğraf çalışmalarından oluşuyor. İnsanlığın teknolojik gelişmeleri kullanarak vahşiliğini artırdığı, insanlıktan çıktığı zamanda yaşıyoruz. Sergideki eserler tabiatı esir alarak bütün dengeleri bozan ve birçok canlı türünü yok eden bu vahşilik karşısında bir insanlık manifestosu oluşturuyor. Sanatçı hayatı boyunca doğa ile yaşadığı meşkin ağaç portreleriyle kurduğu aşkın tadını çalıyor zihinlerimize. Her bir eserde Özçay’ın karelerinde yeniden hayat bulan bir ağaç ile tanışıyoruz. Özçay ağaçları muhataplarında temsilin ötesinde bizatihi bir varlığa dönüşüyorlar ve sanat dünyamızdaki yerlerini alıyorlar.

Bir sanat disiplininde büyük eserler vermiş bir sanatçının, tutku olarak başladığı başka bir sanat disiplindeki başyapıtlarına tanıklık ettiğimiz Ağaç Portreleri sergisi, Ömer Faruk Şerifoğlu’nun küratörlüğü ve titizlikle yönettiği bir süreçle gerçekleşti. Şerifoğlu’un sanatçıyla konuşarak hazırladığı konuya ilişkin makalenin yanısıra Fotoğraf üstadı İzzet Keribar ve kataloğun görsel tasarımını da üstlenen fotoğraf sanatçısı dostumuz Abdüsselam Ferşatoğlu’nun yetkin metinleri kataloğa değer kattı.

---------------------------------------------

Değerli sanatseverler,

Fotoğraf, insanların karşılaştıkları yansımaları ve gölgeleri, belirli bir yüzey üzerinde kalıcı duruma getiren sanat dalıdır. Bir nesne kimi zaman araç, kimi zaman malzeme olarak sanatçı tarafından şekillendirilmekte ve sanatseverlerle görsel harikalar olarak buluşmaktadır. Fotoğraf ile gerçek bir nevi tekrar üretilmekte, görüntülenen imge üzerinden sanatçının bakış açısı ile tanışılmaktadır. Fotoğraf sanatçısı, bir gerçeği görmek ve göstermek istemenin yanında, sanatseverlerin algısına yeni ürünler sunmaktadır. Fotoğraf sanatçısı önce gözlemleyecek ve nesneyi tanıyacak sonra bir sonuca vararak, görsel oluşuma girişecektir.

Fotoğraf sanatı icra edilirken her sanatçı kendi duygu ve düşünce dünyasına göre bir tema, duygu, mimari eser ya da başka estetik somut ve soyut enstrümanlar belirler. Hattat Mehmed Özçay “ağaç” özelinde fotoğrafladığı eserlerini sanatseverlere sunuyor. Sanatçı, motif olarak neden ağacı seçti? Bu soru üzerine düşünürken ilk olarak ağaç metaforunun dünyada bir beden içinde yaşama metaforu olduğu akla geliyor. Ayrıca ağaç durağan bir obje olarak görünmesine rağmen topluma bağlı en sağlam ve kalıcı canlıdır. Bu iki nokta üzerinden ağacın insanı ve ruhu temsil ettiğini söylemek mümkün.

Mehmed Özçay “Ağaç Portreleri” Fotoğraf Sergisi; belirtmeye çalıştığım ayrıntıları içinde barındıran sanatçı duruşun eserlerini sunuyor. Özçay’ın ağaç özelinde sergilenen fotoğraflarının her birini incelerken, bir canlının dört mevsimde giyebileceği farklı kıyafetlerine, gençliğine, yaşlılığına tanık olunuyor. Yurt içi ve yurt dışında düzenlediği pek çok hat sergisi ile hafızalarda yer edinen Hattat Mehmed Özçay’ın sanatçı kimliğinin fotoğrafçı tarafını siz sanatseverlerle buluşturmaktan mutluluk duyuyor, sergide emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Ömer Arısoy

Belediye Başkanı

Mehmet Özçay Ağaç Portreleri Fotoğraf Sergisi
Açılış: 1 Ekim Cuma Saat: 19.00
Sergi Süresi: 1 Ekim- 15 Kasım 2021
Yer: Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi
Küratör : Ömer Faruk Şerifoğlu

*Sergi haftanın her güne 09.00-21.00 saatleri arası ziyarete açıktır.

Yayın Tarihi: 30 Eylül 2021 Perşembe 13:27 Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2021, 13:35
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26