Malazgirt Zaferi’nin 950. yılına özel uluslararası sempozyum

Muş Alparslan Üniversitesi, Malazgirt Zaferi’nin 950. yılını idrak ettiğimiz bu yılda hem zaferi anmak hem de savaşı anlamak üzere birçok bilimsel faaliyeti içeren uluslararası bir sempozyum düzenliyor.

Malazgirt Zaferi’nin 950. yılına özel uluslararası sempozyum

Adını zaferin komutanı Sultan Alparslan’dan alan Muş Alparslan Üniversitesi, bu anlamda önemli bir organizasyona öncülük edecek.  23-24 Ağustos 2021’de Malazgirt Zaferi’ne tanıklık eden topraklarda Muş Alparslan Üniversitesi’nin organize ettiği; Kültür Bakanlığı, Muş Valiliği, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Türk Tarih Kurumu’nun desteklediği uluslararası bir sempozyum düzenlenecek.

“950. Yılında Malazgirt Zaferi” başlığıyla, savaşın meydana geldiği Malazgirt’te ilk defa düzenlenecek olan uluslararası sempozyuma otuzdan fazla yerli ve yabancı akademisyen katılacak. Katılımcılar iki gün sürecek olan sekiz oturumda bildirilerini sunacak. Sempozyumun teması Malazgirt Zaferi ile Malazgirt şehrinin tarihsel kimliği olacak. Ayrıca, iki yıldır Kültür Bakanlığı himayesinde ve Muş Alparslan Üniversitesi'nin proje ortaklığında sürmekte olan “Malazgirt Savaş Alanının Tespiti Tarihi ve Arkeolojik Yüzey Araştırması Projesi’nin” sonuçları da kamuoyu ile paylaşılacak. Böylece, Malazgirt Savaşı hem tarihsel boyutları hem de savaş arkeolojisi yönüyle ele alınacak. Programın detayları bildiriler yoluyla kamuoyuna duyuruluyor.

YORUM EKLE