Kut-ül Amare zaferi TRT Haber'de

Kut-ül Amare'nin konu edileceği Hattı Müdafaa belgeseli 27 Nisan Pazartesi saat 21.25'de TRT Haber'de..

Kut-ül Amare zaferi TRT Haber'de

TRT Haber'de bir süredir yeni bir belgesel ekranlara geliyor: "Hattı Müdafaa"

"Hattı Müdafaa" belgeseli, sancağı düşürmeyenleri, başka bir deyişle “Ölümü vuslat, şehadeti en kutlu makam” olarak görenleri anlatıyor.

Hattı Müdafaa belgeselinin 27 Nisan Pazartesi saat 21.25'te yayınlanacak 7. bölümünde Kut-ul Amare konu edilecek.

İngiliz kuvvetleri ve müttefikleri ile Osmanlı kuvvetleri arasında geçen 1. Dünya Savaşı'nın temel muharebelerinden biri: 1. Kut Muharebesi… Dicle Nehri kıyısında Kut'ül Ammare şehri yakınlarında konuşlanmış İngiliz ve müttefiklerinin kuşatılmasıyla başlayan muharebe, kasabanın Osmanlı Ordusu tarafından ele geçirilmesi ve İngiliz birliklerinin tamamının esir alınmasıyla sonuçlanan zaferimiz Kut-ül Amare.

Daha önceki bölümlerin linki: https://vimeo.com/search?q=hatt%C4%B1+m%C3%BCdafaa

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2015, 17:44
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ümit
Ümit - 3 yıl Önce

Kimse niye böyle büyük rüşvet (2 miliyon altın serlin) teklif edildiğini, niye İngiliz tarihçisi James Morris tarafından, Kut'un kaybının "Britanya (İngiltere) askeri tarihindeki en aşağılık şartlı teslimi" olarak tanımlandığını, niye İnternet'ten ve ansiklopedilerden General Townsend'in medenî durumunun silindiğini anlatmıyor!Çünkü General Townsend, Büyük Britanya Kralı'nın eniştesi idi!.. Kralın kızkardeşi ile evliydi!.. Bir hanedan mensubu ilk defa esir düşüyordu!..

banner19