Kur'an'ı oku, anla, kavra, yaşa ve yaşat

Hicri 1436 yılını güzel bir programla uğurlama niyetiyle yüzlerce gönlü güzel insanla beraber Haliç Kongre Merkezi’nde bulunduk Cumartesi akşamı. Ayşenur Gürbüz haber verdi.

Kur'an'ı oku, anla, kavra, yaşa ve yaşat

Hicri yılbaşına yaklaştığımız Zilhicce ayının son günlerinde hicri 1436 yılını güzel bir programla uğurlama niyetiyle yüzlerce gönlü güzel insanla beraber Haliç Kongre Merkezi’nde bulunduk 10 Ekim  Cumartesi akşamı.

Kur'an davasına hizmet etmekte ön saflarda yerini almayı hiç ihmal etmeyen Siyer Vakfı’nın düzenlemiş olduğu ‘Mucize Bir Kitap Mucize Bir Nesil’ başlığı altında “Kitabı Kuran Davası Furkan” programının açılışı, hakkı bir kez daha gür bir nidayla anmaya ve anlamaya vesile oldu.

İlahi ve Kuran tilavetinin ardından Bekir Develi’nin hoş sunumu ile devam eden programa vakıf başkanı Mehmet Kaya ve Muhammet Emin Yıldırım’ın konuşmaları ve slaytlar eşlik etti.

Kur'an davasında yolumuzu aydınlatacak 5 mesaj

Muhammed Emin Yıldırım konuşmasında hicri 1437 yılını Kur'an Yılı ilan ettiklerini söyleyerek Kur’ani şuurla bilinçlenme, Kur'an'la yaşama ve yaşatma konularında önemli noktalara dikkat çekti. Bu konuda 5 temel ilke olan okumak, anlamak, kavramak, yaşamak ve yaşatmak ilkelerini zikrettikten sonra şunları söyledi: “Kur'an okumasını bize kim öğretti ise geriye kalan 4 ilkeyi de öğretecek olan onlardır. Sahabeyi çekip aldığınızda Kur'an’ı doğru düzgün okuyamazsınız. Kuran okumasını onlar öğretti ise onlar sayesinde anlayacağız. Biz Kur’an’ın canlı tanıklarını dikkate almıyoruz; o boş binayı biz dolduruyoruz. Sonuç olarak 'bize göre'ler çıktıkça ne bereket kalıyor ne de istifade edebiliyoruz.’’ M. Emin Yıldırım, sözlerine sahabe hayatından örnekler vererek devam etti.

Son olarak Kur'an davasında yolumuzu aydınlatacak 5 mesajı Muhammet Emin Yıldırım şöyle sıraladı:

1. Kur'an’a iman edin.

2. Kur'an’ın ahlakı ile ahlaklanın, ahkamı ile amel edin.

3. Kur'an davası olan Furkan davasını dava edinin.

4. Kur'an’ı yastık edinmeyin.

5. Kur'an’ı ondan mahrum olanlara iletin.

M. Emin Yıldırım, “Gelin Müslümanlar' Uyumayalım, Kur’an’a uyalım.” çağrısıyla konuşmasını sonlandırdı.

 

Ayşenur Gürbüz haber verdi

YORUM EKLE