Konya’da şehrin meseleleri konuşulacak

İnsan ve Medeniyet Hareketi Konya Derneği 21. yüzyıl akademisi kapsamında Şehir Meseleleri söyleşileri ile Türkiye Kentleşme sorunlarını ele alıyor.

Konya’da şehrin meseleleri konuşulacak

İMH Konya 21. Yüzyıl Akademisi kapsamında Üniversitelere yönelik olarak her sene bir dizi akademik çalışmalar yapmayı sürdürüyor. Coğrafya okumaları, İslam düşüncesi okumaları, Şehir çalışmaları akademinin çalışmaları arasında yer alıyor.

Şehir Meseleleri söyleşileri 28 Kasım – 25 Mart tarihleri arasında Konevi Gençlik merkezinde gerçekleştirilecek.

10 hafta sürecek söyleşi dizilerinde, Şehrin Kurucu unsurlarından mekan hassasiyetine, Toplumsal hafızadan Siyasete kadar şehir meseleleri tüm yönleriyle konuşulacak. Program içeriğinde kentsel dönüşüm ve kentsel dindarlık gibi güncelliğini hala koruyan meselelerde yer alıyor.

Şehir Meseleleri söyleşileri Üniversitelerin Şehir ve Bölge Planlama, Mimarlık, Sosyoloji ve diğer birçok ilgili bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin mekan hassasiyetini geliştirmeyi ve modern paradigmanın ortaya koyduğu mimari tarz ve kentleşme biçimine bir çözüm önerisi sunmayı amaçlıyor.

Bu anlamda söyleşiler günümüzün hakim kentleşme biçiminin ortaya koyduğu çözülmeyi bekleyen ciddi problemler ve “Neyi kaybettiğini hatırla” mottosu ile “bize özgü mekanın tekrar nasıl geri kazanılabileceği” sorusu üzerine eğiliyor.

Program koordinatörlerinden  Muhammed Oruç, “Türkiye’de kentleşme üzerine Merhum Turgut Cansever hocamızın açtığı önemli bir yol var. Biz geleceğimizi bu yol üzerine kurgulayamazsak yeni bir medeniyet ufkundan bahsedemeyeceğiz demektir. Bu yüzden Üniversitelerde bu tür sivil inisiyatiflerin artması gerekmekte. Ekibimiz Şehir plancısı, Mimar ve Sosyologlardan oluşuyor. Biz Konya’da bu tür çalışmaları uzun soluklu işlere dönüştürmeyi ve somut ürünler ortaya koymayı arzuluyoruz.” Dedi

Programa üniversitelerin ilgili tüm bölümlerinden ve Mesleklerden katılım sağlanabilecek. Başvurular 22 – 28 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Geç başvuru tarihi ise 5 Aralık'a kadar devam edecek.

Yayın Tarihi: 25 Kasım 2019 Pazartesi 15:00
banner25
YORUM EKLE

banner26